4 ଖେଳାଳି ଯିଏ ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କ ସହ 2018 U-19 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କାହିଁକି ଏଯାଏ ଗଢ଼ିପାରିନାହାନ୍ତି ଗିଲଙ୍କ ଭଳି କ୍ୟାରିଅର

2018 ରେ ଆଇସିସି U-19 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଶୁବମାନ ଗିଲ ଥିଲେ। ଗିଲ ଭାରତର ବିଜୟରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଇନିଂସରେ 372 ରନ୍ ସହ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ହୋଇଥିଲେ। ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟର 2018 ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତ U-19 ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ତିନି ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ତଳେ, ଶୁଭମାନ ଗିଲ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇସିସି ODI ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି। ଉଦୀୟମାନ ତାରକା ତାଙ୍କର ଅଦ୍ଭୁତ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ‘ପ୍ରିନ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କ୍ରିକେଟ୍’ର ଡାକନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି | ଶୁଭମାନ ଗିଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ODI ଦଳର ନିୟମିତ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ 2023 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟିଂ ଖୋଲିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଡବଲ୍ ସେଞ୍ଚୁରିଅନ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯଦି ସେ ଏକ ନମ୍ବର ODI ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ନାହିଁ। 2018 U-19 ବିଶ୍ୱକପରେ ଖେଳିବା ପରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଏହାକୁ ବଡ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଚାରିଜଣ ଭାରତୀୟ ସାଥୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଚାରୋଟି ନାମର ଏକ ତାଲିକା ଅଛି |

# 1 ମଞ୍ଜୋଟ୍ କଲ୍ରା

2018 U-19 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଏବଂ ପୃଥ୍ବୀ ସଙ୍କ ପଛରେ ମଞ୍ଜୋଟ କାଲ୍ରା ଭାରତ U-19 ପାଇଁ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହୋଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ U-19 ବିପକ୍ଷରେ U-19 ବିଶ୍ୱକପ 2018 ଫାଇନାଲରେ ଦଳ ପାଇଁ କାଲ୍ରା ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ଶତାବ୍ଦୀ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ | ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀରୁ ଏକ ଆଇପିଏଲ୍ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, 2019 ରେ ଏକ ବୟାନ ଠକେଇରେ ଜଡ଼ିତ ଥିବାବେଳେ କଲରାଙ୍କ ପାଇଁ ଜିନିଷ ତଳକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। DDCA ତାଙ୍କୁ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଥିଲା। ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ ଘରୋଇ କ୍ୟାରିୟରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଗୋଟିଏ ତାଲିକା-ଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଟି -20 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ 2021 ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ |

# 2 ଶିବ ସିଂ

ସେହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାରତ U-19 ପାଇଁ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର ଶିବ ସିଂ ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଥିଲେ | ଅର୍ଥନୀତି 3.23 ହାରରେ ସିଂ 6 ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ସେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ 14 ରନ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ସିଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ୍, ସାତଟି ତାଲିକା-ଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ 15 ଟି -20 ଖେଳିଛନ୍ତି | ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସିଂଙ୍କର ଭଲ ସଂଖ୍ୟା ଥିବାବେଳେ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇପିଏଲ୍ କିମ୍ବା ସିନିୟର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଖେଳିବେ ନାହିଁ।

# 3 ପଙ୍କଜ ଯାଦବ |

U-19 ବିଶ୍ୱକପ 2018 ପାଇଁ ଭାରତ ଦଳରେ ପଙ୍କଜ ଯାଦବ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଚୟନ କରିଥିଲେ। ଏକ ଦୁଗ୍ଧଚାଷୀଙ୍କ ପୁଅ ପଙ୍କଜଙ୍କୁ ମାତ୍ର 15 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଦଳରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ୱାର୍ମ ଅପ୍ ରାଉଣ୍ଡରେ ଲେଗ୍ ସ୍ପିନର କେବଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବ୍ୟାଟିଂ କିମ୍ବା ବୋଲିଂ କରିନଥିଲେ। ସେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କୌଣସି ଖେଳ ଖେଳି ନଥିଲେ | ଯାଦବଙ୍କ ଶେଷ ପେସାଦାର ମ୍ୟାଚ୍ 2019 ACC U-19 ଏସିଆ କପରେ କୁଏତ U-19s ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଦଳ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି।

# 4 ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେ |

2018 U-19 ବିଶ୍ୱକପରେ ଇଶାନ ପୋରେଲଙ୍କ ପାଇଁ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେ ଭାରତ U-19 ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ସାଥୀ ଥିଲେ | ଠାକୁର ଜଣେ ଡାହାଣହାତୀ ପେସର୍ ଯିଏ ବିଦର୍ଭ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି | ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 14 ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଖେଳ, 12 ଟି ତାଲିକା-ଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ଚାରିଟି ଟି -20 ଖେଳିଛନ୍ତି | ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିଦର୍ଭ ପେସର୍ ଏହାକୁ ବଡ କରିପାରେ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *