ଏହି 3 ଟି କାରଣ କାହିଁକି ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାରତର 2023 ବିଶ୍ୱକପ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ଉଚିତ

ଫଳରେ ODI ବିଶ୍ୱକପ ନିର୍ମାଣରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ କୌଣସି ମୃତ ରବର ନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳ ବିଶ୍ୱକପ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜର ହାତ ବଢାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦାବିକୁ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଟେ | ସେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର କରିସାରିଥିବା ପରି ଶରଦୁଲ ଠାକୁର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ସହିତ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଏପରି କରିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ଜିତିବାରେ ଦେଖିଥିଲା। ଜଣେ ଖେଳାଳୀ, ଯାହାର ଉଭୟ ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ସମାଲୋଚକ ପୋଲାରାଇଜଡ୍ ହୋଇଛନ୍ତି, ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ୍ କୌଣସୀରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଷ୍ଟାର୍ଟର୍ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି | ତଥାପି, ସେ ଟେବୁଲକୁ କିଛି ଶକ୍ତି ଆଣିଛନ୍ତି ଯାହା ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଶୋ-ଇନ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ | ସେହି ଟିପ୍ପଣୀରେ, ଏଠାରେ 20 ଟି ODI ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଶାରଦୁଲ ଠାକୁର ଭାରତ ଦଳ ଗଠନ କରିବାର ତିନୋଟି କାରଣ ଅଛି |

# 3 ଭାରତୀୟ ପୃଷ୍ଠଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ପେସର୍ |

ଶାର୍ଦୁଲ ଠାକୁର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପ୍ରକାରର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର | ତାଙ୍କର ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଗତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଧୀର ନୁହଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ବହନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସୁଇଙ୍ଗ ଏବଂ ସଠିକତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ | ସେ ରେଡ୍-ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ନିଜର ପରିଚୟପତ୍ର ସହିତ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ ନକରି ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ଖୋଜିବା ଏବଂ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ ଭଲ ପରିସର ସହିତ ଏକ ହିଟ୍-ଦି-ଡେକ୍ ବୋଲର ଅଟନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଡୱେନ ବ୍ରାଭୋ କିମ୍ବା ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଟାଇଙ୍କ ପରି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ନାହିଁ |ବରଂ, ବ୍ୟାଟର୍ ସହିତ ଖେଳିବା ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆଶାରେ ସଠିକ୍ ଲମ୍ୱା ମାରିବା ସହିତ ଏହାର ଅଧିକ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି | ବିଶ୍ୱକପ୍ ସମୟରେ, ଆମେ ୱିକେଟ୍ ଦେଖିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯାହା ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରେ ନାହିଁ, ଏବଂ ଏହି ଖେଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲଙ୍କ ପରି କେହି ରହିବା ସହଜ ହେବ

# 2 ସେ ଜଣେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ବୋଲର |

ଆମେ ଏମଏସ ଧୋନି, ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କଠାରୁ ଶୁଣିଛୁ ଯେ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁରଙ୍କ ପାଖରେ ୱିକେଟ୍ ନେବା ପାଇଁ କେବଳ ଗୁଳି ବାଜିଛି। ଫର୍ମାଟ୍ ନିର୍ବିଶେଷରେ, ଏହି ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ୍ ସତ୍ୟ ବାଜୁଛି |ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମିତ କ୍ରିକେଟର ସେହି ବୋଲରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏ ସବୁବେଳେ ଘଟଣା ଘଟାଇଥାଏ | ତାଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ଅର୍ଥନୀତି ହାର ଏବଂ ୱିକେଟ୍ ନେବା କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି, ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ତାଙ୍କ ପଛରେ ଯିବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରଲୋଭିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରାୟତ ସେମାନଙ୍କର ଅବନତି ଘଟାଇଥାଏ | ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ସଫଳ ଦଳ ଭାଗିଦାରୀ-ବ୍ରେକର୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖେଳକୁ ବୁଲାଇବେ | ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ୱେ ସେ ଏକାଧିକ ଥର ଅତ୍ୟଧିକ ରନ୍ ଲିକ୍ କରନ୍ତି, ଜଣେ ବୋଲର ଅଛନ୍ତି ଯାହାକୁ କି ଆପଣ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ଭରସା କରିପାରିବେ ଯେକୌଣସି ଅଧିନାୟକ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ |

# 1 ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟାଟର୍

ଲୋ-ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ଆଖିଲ୍ସ ଗୋଇଠି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଏହା ଆମର ନିଜ ବୋଲରଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କହୁଥିବା ବେଳେ, ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ସିରିଜରେ ଆମକୁ ବିରୋଧୀ ଲାଙ୍ଗୁଡ଼ର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ବିଶ୍ୱକପ୍ରେ ଅନ୍ୟ ଦଳ ତୁଳନାରେ ଭାରତର ଲୋ-ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟିଂ ଖରାପ ଅଟେ |ବ୍ୟାଟିଂ ଗଭୀରତା, ଇଂଲଣ୍ଡ, କିମ୍ବା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସହିତ ଏକ ଦଳର ଉଦାହରଣ ଭୁଲିଯାଅ, ଏପରିକି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ସାଥୀ ଉପମହାଦେଶୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଆମ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ ଗଭୀରତା ପାଇଛନ୍ତି। ଏବଂ ଏହିପରି ଏକ କ୍ରଞ୍ଚ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ହୋଇପାରେ, ଆପଣ ମହମ୍ମଦ ଶାମି କିମ୍ବା ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ନମ୍ବର 8 ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍କୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.