3 ଜଣ CSK ଖେଳାଳି ଯେଉଁମାନେ ହେବେ ଏଥର IPL 2023 ର MVP | ଏଥର RR ଠାରୁ MVP ପଦବୀ ଛଡେଇ ଆଣିପାରେ CSK

ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ର ଆଗାମୀ ସିଜନରେ ଏମ୍ଏସ୍ ଧୋନିଙ୍କ ଷ୍ଟିୱାର୍ଡ ନେତୃତ୍ୱରେ ଯୋଗଦେବେ। ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ସଜାଯାଇଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବୋଧହୁଏ ଗତ ବର୍ଷ ହୋଇପାରେ | ଚାରିଥର ଆଇପିଏଲ ବିଜେତାମାନେ ଆଇପିଏଲ 2022 ରେ କେବଳ ଚାରିଟି ବିଜୟ ସହିତ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ନବମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବା ପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବେ | ଲିଗ୍ ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବର୍ଷରେ, 2013 ରେ ମୋଷ୍ଟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଖେଳାଳି (MVP) ପୁରସ୍କାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର “ଆଇପିଏଲ୍ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ସିରିଜ୍ ଆୱାର୍ଡ” ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା | ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜୋସ୍ ବଟଲର ଆଇପିଏଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନର MVP ପୁରସ୍କାରର ଧାରକ ଅଟନ୍ତି। ସେ ଚାରିଟି ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ପଚାଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 149.05 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 17 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 863 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ନଗଦ ସମୃଦ୍ଧ ଲିଗର 15 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି CSK ଖେଳାଳି MVP ପୁରସ୍କାର ଜିତି ନାହାଁନ୍ତି | ସେମାନେ ନିଜ ଦଳରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ପ୍ରତିଭାବାନ ତାରକାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ସହିତ ଜଣଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାକୁ ଶେଷ କରିପାରିବେ |

ଆସନ୍ତୁ CSK ର ତିନି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଖିବା, ଯେଉଁମାନେ IPL 2023 MVP ପୁରସ୍କାର ଜିତିପାରିବେ |

# 1 ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ |

ଗତ ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମିନି ନିଲାମ ସମୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲରାଉଣ୍ଡରରେ ଦଉଡି ଦେବା ପାଇଁ CSK କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଡିଲା | ଦୁଇ ସିଜିନ ପରେ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଆଇପିଏଲ୍ କୁ ଫେରିବେ ଏବଂ ଆଇପିଏଲ୍ 2017 ରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଇଜିଂ ପୁଣେ ସୁପରଜିଆଣ୍ଟସ୍ ପାଇଁ ଖେଳିବା ପରେ ଧୋନିଙ୍କ ସହ ପୁନର୍ବାର ମିଳିତ ହେବେ |ଇଂଲଣ୍ଡର ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ତାଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ରେଡ-ବଲ କ୍ରିକେଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ସେ ଇଂଲଣ୍ଡର 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡ ଏକ ଚତୁର ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପିଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡ 138 ଗୋଡ଼ାଇବାରୁ ଷ୍ଟୋକ୍ସ 52 ରନ୍ରେ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଷ୍ଟୋକ୍ସ 2017 ରୁ 2021 ମଧ୍ୟରେ 43 ଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳ ଖେଳିଛନ୍ତି, 134.50 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 920 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ହାରାହାରି 34.79 ରେ 28 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଷ୍ଟାର ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଆଇପିଏଲ 2017 ରେ MVP ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ 316 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 12 ୱିକେଟ୍ ଦାବି କରିଥିଲେ |

# 2 ମୋଏନ୍ ଅଲି |

ମୋଏନ୍ ଅଲି ଏହି CSK ସେଟଅପ୍ ପାଇଁ ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସନ୍ତୁଳନ ଆଣିଥାଏ | ସେ ସେହି ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମରେ ଖୋଲିବା ଠାରୁ No.6 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପଦବୀରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଗିଦାରୀକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟମ ଓଭରରେ ଅଫର୍ କରିବାକୁ ତାଙ୍କର ଏକ ଅଫ୍ ସ୍ପିନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ମୋଏନ୍ ଆଇପିଏଲ୍ 2021 ରେ CSK ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସିଜନରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, 137.30 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ 357 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ 6.35 ଅର୍ଥନୀତିରେ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲରାଉଣ୍ଡର 42 ଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଇନିଂସରେ 910 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 144 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବାବେଳେ ସେ ହାରାହାରି 26.12 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଧୋନି ଯଦି ବ୍ୟାଟିଂ ଅର୍ଡରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି ତେବେ ମୋଏନ୍ ଆସନ୍ତା ସିଜନରେ ଫିନିସର୍ ଭାବରେ ଖେଳିପାରନ୍ତି |

# 3 ଦୀପକ ଚହର |

ଭାରତୀୟ ପେସର୍ ଅନେକ ଆଘାତ ସହ ମୁକାବିଲା କରିଆସୁଛି ଯାହା ତାଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ପ୍ରମୁଖ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ବାଦ ଦେଇଛି | 2022 ମେଗା ନିଲାମରେ INR 14 କୋଟି ଆଣିବା ସତ୍ୱେ ଏକାଧିକ ଆଘାତ ହେତୁ ସେ ଗତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲ୍ ହରାଇଥିଲେ | ଗତ ମାସରେ ଢ଼ାକାରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ସେ ଜାରି ରଖିଥିବା ଚାହର ବର୍ତ୍ତମାନ ହାମଷ୍ଟ୍ରିଂ ଆଘାତରୁ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଆଶାକରେ, ଆଗାମୀ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ପେସର୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ହେବା ଉଚିତ୍  ପାୱାରପ୍ଲେ ଓଭରରେ ପେସର୍ ଠାରୁ ଅତି କମରେ ତିନି ଓଭର ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଚହର ଧୋନିଙ୍କ ଗୋ-ବୋଲର ଅଟନ୍ତି। ହଳଦିଆ ସେନା ପାଇଁ 7.70 ଅର୍ଥନତିକ ହାରରେ ଚହର 58 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମିତ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର 2018 ଏବଂ 2021 ରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଟାଇଟଲ୍ ବିଜେତା ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ |ଆଇପିଏଲ୍ ଘର ଏବଂ ଦୂର ଫର୍ମାଟକୁ ଫେରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଚହର 2019 ରେ କରିଥିବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ନୂତନ ବଲ ବୋଲିଂକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରନ୍ତି, ବଲ ସହିତ ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କର ସଫଳତମ ସିଜିନ  ଯେଉଁଠାରେ ସେ 21.90 ରେ 22 ୱିକେଟ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.