IND vs NZ ODI ରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ନେବାକୁ ହେବ 3 ଟି ବିଗ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ! ବାଛିବାକୁ ହେବ 3 ସଠିକ ଖେଳାଳି

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ସିରିଜ୍ | ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ପୁରୁଣା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା | ଉଭୟ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ଆକ୍ସାର ପଟେଲ ଏନଜେ ସିରିଜରୁ ବାହାରେ ଥିବାରୁ ଇଶାନ କିଶନ ଭାରତ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଓଡିଆରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ। ଏକାଦଶ ଖେଳିବାରେ କିଶାନ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷର ଅର୍ଥ କରିବେ ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ଶେଷ ଓଡିଆରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ସତ୍ୱେ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ବହିଷ୍କାର | କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ବନାମ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର କନଣ୍ଡ୍ରୁମ୍ ଆଉ ଏକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବ।

ଇଶାନ କିଶନ କିମ୍ବା ଶୁବମାନ ଗିଲ?

No. 5 ସ୍ଥାନରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ନିଜର ନୂତନ ପଦବୀରେ ଉନ୍ନତି କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିନା ଏନଜେ ସିରିଜରେ ଭାରତରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ଅଭାବ ରହିଛି। ଦଳରେ କେ.ଏସ୍ ଭରତଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ସତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେୟକୁ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଇଶାନ୍ କିଶାନ୍ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଦ୍ରାବିଡ଼-ରୋହିତ ଦଳ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚୟ ପାଇବେ। No. 5 ରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଶୁବମାନ ଗିଲ, କିନ୍ତୁ ଦଳର ଖୋଲିବା ରେକର୍ଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦଳ ପରିଚାଳନା ତାଙ୍କ ସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ଏହାର ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ନମ୍ବର ୱାନ ଟି -20 ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଏବଂ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କୁ ଇଶାନ କିଶନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବଦଳାଇବା। କିନ୍ତୁ ସଦ୍ୟତମ ଖେଳରେ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ସହିତ ଶୁବମାନ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି |

କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ବନାମ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ

ଏହି ODI ବିଶ୍ୱକପ ବର୍ଷରେ ମ୍ୟାଚ୍ଅପ୍ ସର୍ବଦା ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଆସିଛି କାରଣ ଭାରତ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଆଙ୍ଗୁଠି ସ୍ପିନ୍-ବୋଲିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। କୁଲଦୀପ ନିସନ୍ଦେହରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜ୍ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି ଯଦି ଚାହଲ କାନ୍ଧ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଗତ ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି। ଯଦି ଚାହଲ ପୁନର୍ବାର ଖେଳିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତକୁ ଦୁଇ ହାତଗୋଡ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଏକ କଷ୍ଟକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ | ଚାହଲଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଧୀର ଲେଗବ୍ରକ୍ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ, ବିଶେଷ କରି ଘରେ, ଯଦିଓ ସେ ତାଙ୍କର କିଛି ଅଳ୍ପ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ରନ୍ ଛାଡିଛନ୍ତି | କୁଲଦୀପ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମାମଲା କରିଛନ୍ତି, ଚହଲ ଏବଂ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମତଭେଦକୁ ବନ୍ଦ କରି ତାଙ୍କ ଗତିକୁ ଅଧିକ ଜୋରଦାର କରି ତାଙ୍କୁ ଟିକେ ଅଧିକ ଡ୍ରଫ୍ଟ ଏବଂ ଟିକେ ଅଧିକ ମୋଡ଼ ପାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଶେଷ ତିନୋଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳରେ ସେ ଦୁଇଟି ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରଶଂସା ଜିତିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ |

ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିନ୍କ୍ସ |

ଅଫସ୍ପିନ୍-ବୋଲିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ODI ଏବଂ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ସ୍ଥିର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଧାଡିରେ ରହିପାରନ୍ତି କାରଣ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ତାଙ୍କ ଆଘାତରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆକ୍ସର୍ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣରୁ ବିଶ୍ରାମ ନେଉଛନ୍ତି। ଏକଦିବସୀୟ ଦଳରେ ବଙ୍ଗଳାର ଶାହାବାଜ ଅହମ୍ମଦ, ବାମହାତୀ ଆଙ୍ଗୁଠି ସ୍ପିନର, ଆକ୍ସାରଙ୍କ ପରି ବଦଳ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବାମହାତୀ-ଭାରୀ ଲାଇନ୍ଅପ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୱାଶିଂଟନ୍ ଅଫ୍ ସ୍ପିନ୍ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଡିଭନ୍ କନୱେ, ମାର୍କ ଚାପମ୍ୟାନ୍, ଟମ୍ ଲାଥାମ୍, ମାଇକେଲ୍ ବ୍ରେସୱେଲ ଏବଂ ମିଚେଲ ସାଣ୍ଟନର୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି |2017 ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପଦାର୍ପଣ କରିବା ପରଠାରୁ ୱାଶିଂଟନ୍ ଆଘାତ ହେତୁ ଅତି କମରେ ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱକପରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଭିଶାପ ଶେଷ କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ସୁଯୋଗ |

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଏକଦିବସୀୟ ଦଳ: ରୋହିତ ଶର୍ମା (କ୍ୟାପଟେନ), ଶୁବମାନ ଗିଲ, ଇଶାନ କିଶନ (ଡବ୍ଲୁ), ବିରାଟ କୋହଲି, ଶ୍ରେୟସ ଆୟର, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, କେ.ଏସ୍ ଭାରତ (ଡବ୍ଲୁ), ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (ଉପ-ଅଧିନାୟକ), ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର, ଶାହାବାଜ ଅହମ୍ମଦ , ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର, ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ମୋହଦ୍ ଶାମି, ମୋହଦ୍ ସିରାଜ, ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.