3 ବେଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ଯେଉଁମାନେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସିରିଜର ଅଂଶ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ନାହିଁ

ଜାନୁଆରୀ 18 ରେ ODI ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିଜ ଘରୋଇ ଟର୍ଫରେ ଏକ ଧଳା ବଲ୍ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସହିତ ଶିଙ୍ଗ ଲକ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ODI ରେ ଭାରତର ସେନାଧ୍ୟକ୍ଷ ହୁଅନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଟି-୨୦ରେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ। ଯେହେତୁ ବ୍ଲାକ୍କ୍ୟାପ୍ ଜିତିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି, ସେମାନେ ଯୁବକ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତାର ଏକ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ଏକ ଭଲ ରାଉଣ୍ଡ ପାର୍ଶ୍ୱ ବାଛିଛନ୍ତି | ତେବେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ ସିରିଜର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିବା କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ ଧଳା ବଲ୍ ଆସାଇନମେଣ୍ଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ।

3. ଆକ୍ସର ପଟେଲ |

ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ ସର୍କିଟରେ ଆକ୍ସାର ପଟେଲ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରମାଣିତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। 28 ବର୍ଷୀୟା ନିଜ ଅପରାଜିତ ରେଖା ଏବଂ ଦର୍ଘ୍ୟ ସହିତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସଫଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ସେ ଅର୍ଡରର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନକ୍ ସ୍ଲଟ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି | ଆକ୍ସର 49 ଟି ODI ରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ଏବଂ 4.44 ଅର୍ଥନୀତିରେ 56 ସ୍କାଲପ୍ସ ବ୍ୟାଗ୍ କରିଛି | ବ୍ୟାଟିଂ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ 28 ବର୍ଷୀୟ ଖେଳାଳି 105.24 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 381 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଟି-୨୦ରେ ସେ 40 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 37 ଟି ସ୍କାଲପ୍ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ 152.38 ର ଚମତ୍କାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 288 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟରେ ଜନ୍ମିତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ନିଜର ବ୍ୟାଟିଂ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ 195.00 ର ସୁପର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 117 ରନ୍ ଭାଙ୍ଗି ସେହି ଆଉଟ୍ସରେ ତିନୋଟି ସ୍କାଲ୍ ନେଇଥିଲେ | ତେବେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ ସିରିଜରେ ଏସି ଅଲରାଉଣ୍ଡର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ନାହିଁ କାରଣ ସେ ପାରିବାରିକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି କାରଣରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ବିରତି ନେଇଛନ୍ତି।

2. ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର |

ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ରନ୍-ବ୍ୟାଙ୍କ ହୋଇଆସୁଛନ୍ତି | ODI କ୍ରିକେଟ୍ ତାଙ୍କର ଖୁସିର ଶିକାର ହୋଇଛି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 96.50 ହାରରେ 42 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 1631 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି | ଟି -20 ଫର୍ମାଟ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ 135.98 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 49 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 1043 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି |  2022 ମସିହାରେ ଆୟର୍ ବହୁତ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ଥିଲା ଏବଂ 91.52 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 17 ଟି ODI ରେ 724 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା | ତାଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନରୁ ସଜନ୍ୟ, ସେ ଭାରତର 50 ଓଭର ସେଟଅପ୍ ରେ ଏକ ନିୟମିତ ବଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି | ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ ଏସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ନଥିଲେ ଏବଂ ତିନିଟି ମ୍ୟାଚରେ ମାତ୍ର 94 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ |ଆୟର୍ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପିଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ସେ 50 ଓଭର ଗୋଡରେ ଶାସିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରଜତ ପାଟିଦାରଙ୍କୁ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ଯେ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି 2023 ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରେୟସ୍ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବେ କି?

1. କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ |

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ସର୍କଲରେ ବୁଲୁଥିବା ଟପ୍ ଡ୍ରୟର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଅନ୍ୟତମ। ସେ ନିଜର ମାରୁଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମଜା ପାଇଁ ରନ୍ ଉପରେ ଗଦା କରିଛନ୍ତି | 30 ବର୍ଷୀୟା 139.12 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 72 ଟି -20 ରେ 2265 ରନ୍ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। 50 ଓଭର ଫର୍ମାଟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ହାରରେ 87.34 ହାରରେ ମେନ ଇନ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ 51 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 1870 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ ରାହୁଲ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚରେ 110 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଭାରତର ସୀମାକୁ ନେବା ପାଇଁ ସେ ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ଗେମ୍ରେ ଖେଳିଥିବା 103 ବିତରଣରୁ 64 * ରନ୍ର ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଚାପ ନକ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏଥିସହ ସେ ଷ୍ଟମ୍ପ ପଛରେ ଏକ ଭଲ କାମ କରିଥିଲେ |ରାହୁଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। ତେବେ ପାରିବାରିକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି କାରଣରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଜନ୍ମିତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ ଧଳା ବଲ୍ ଆସାଇନମେଣ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ। ଏସ୍ ବ୍ୟାଟର୍ଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଇଶାନ୍ କିଶାନ୍ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଦାନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.