ଆଗକୁ ଆସୁଛି 2023 ODI ବିଶ୍ୱକପ କିନ୍ତୁ ଭାରତକୁ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏହି 4 ଟି ଜିନିଷ ତେବେ ଯାଇ ଜିତିପାରିବ ଭାରତ

ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଦେଶର 28 ବର୍ଷୀୟା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷାକୁ ସମାପ୍ତ କଲା ଏବଂ ଘରେ ଲୋଭନୀୟ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇ ଏହାକୁ ଶୈଳୀରେ କଲା | ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏମଏସ ଧୋନି ଏବଂ ପରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଭାରତର ବୃଦ୍ଧି ଜାରି ରହିଥିଲା। ଉଭୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଯଥାକ୍ରମେ 2015 ଏବଂ 2019 ସଂସ୍କରଣରେ ସେମାନେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ଅବଶ୍ୟ, ଗତ ଚାରିଟିରେ ପରାଜୟର ଯନ୍ତ୍ରଣା ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ଆଶା କରିବେ ଯେ ଦଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ 2023 ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ଶୀର୍ଷରେ ନିଜର ବର୍ଥ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବ। ସେହି ଟିପ୍ପଣୀରେ, 2023 ODI ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭଲ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଭାରତ କ’ଣ କରିପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ଚାରୋଟି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି |

4. 20-ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ ଘୋଷଣା କରିବା |

କେହି କେହି ଏହାକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁ ଯେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରି ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଭଲ କାମ କରିଛି | ଏହା ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଏକ ମୂଳ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଦଳ ରସାୟନକୁ ଉନ୍ନତ କରେ | ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବ କାରଣ ମନୋନୀତ ଖେଳାଳିମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ସ୍ଥାନ ହରାଇବାର ଟିକିଏ ଅଧିକ ନିଶ୍ଚିତତା ପାଇବେ ଏବଂ ତେଣୁ ଦଳରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦେଶ ପାଇଁ ଅଧିକ ଖେଳିବେ।

3. ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ଅଭ୍ୟାସ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା |

ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ODI ସିରିଜ୍ ଜିତିବାବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସର୍କିଟ୍ରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ | ତଥାପି, ସମାନ ଫର୍ମ ବଡ଼ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ଅନୁବାଦ କରେ ନାହିଁ | ବହୁ-ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟରେ କ୍ରଞ୍ଚ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ଭାରତ ବାରମ୍ବାର ହୋଇଛି, ବିଶେଷ କରି ବିଳମ୍ବରେ |ତେଣୁ, ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ମିଶ୍ରଣକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କର ରଣନୀତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଫର୍ମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତକୁ ସେମାନଙ୍କର ବଡ଼ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ବିଫଳତାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ସୂତ୍ର ବିକାଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ |

2. ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଖୋଜିବା, ଯେଉଁମାନେ ଆଘାତରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହଁନ୍ତି |

ଭାରତର ଦୁଇଟି ବଡ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା। ଉଭୟ ଖେଳାଳି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ଏବଂ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, କିନ୍ତୁ ବିଳମ୍ବରେ ସେମାନଙ୍କର ଆଘାତ ସମସ୍ୟା ଭାରତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ |2020 ମସିହାରୁ ଖେଳିଥିବା ଅପେକ୍ଷା ବୁମ୍ରା ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ହରାଇଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ଜାଡେଜା ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଆଘାତରୁ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଗାଲା ଇଭେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ 10 ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ବାକି ଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଏପରି ଖେଳାଳୀ ଖୋଜିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁମାନେ ଜୋତା ପୂରଣ କରିପାରିବେ ବିଶ୍ୱକପ୍ | ବୁମ୍ରା ଛାଡିଥିବା ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପୂରଣ ପାଇଁ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଆଡେ ପଟେଲ, ଯିଏକି ଜାଡେଜାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଦଳି, ସେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦଳ ପାଇଁ ନିଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରି ନାହାଁନ୍ତି।

1. ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଫର୍ମକୁ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏକମାତ୍ର ପାରାମିଟର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହିଁ |

ଯଦିଓ କୌଣସି କଠିନ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ନିୟମ ନାହିଁ ଯେ ଜଣେ ଉନ୍ନତ ଟି -20 ଖେଳାଳି ଜଣେ ଭଲ ODI କ୍ରିକେଟର ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଠେଲି ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି, ବିଶେଷକରି ବିଳମ୍ବରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ | ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ର ଗର୍ଜନ ସଫଳତା ନଗଦ ସମୃଦ୍ଧ ଲିଗରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଡେବ୍ୟୁ ଦେବାର ଦେଖିଛି | ଏଠାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଯେ ଆଇପିଏଲ୍ କେବଳ ବର୍ଷକୁ 14-16 ଗେମ୍ ପାଇଁ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଖେଳାଳିଙ୍କ ସ୍ଥିରତା ମାପିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ | ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ସଫଳତା ଏକ ପ୍ରତାରଣାକାରୀ ପାରାମିଟର ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଉଭୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ବିଫଳତା ଆଣିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.