ଆଘାତ ପାଇଁ ରୋହିତ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବାରୁ କିଏ ନେବ ବାଂଲାଦେଶ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ନେତୃତ୍ୱ. ପଢନ୍ତୁ ଫୁଲ ଅପଡେଟ

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ରନ୍ରେ ହରାଇବା ପରେ ଭାରତ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ସେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସମେତ ସିରିଜର ବିଭିନ୍ନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆଘାତ ସ୍ଥିତିକୁ ମଧ୍ୟ ଆଲୋକିତ କରିଥିଲେ।“ଆମେ କିଛି ଆଘାତ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛୁ, ଯାହା ଆମ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ନୁହେଁ। କୁଲଦୀପ, ଦୀପକ ଏବଂ ରୋହିତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଖେଳକୁ ହରାଇବେ | କୁଲଦୀପ ଏବଂ ଦୀପକ ସିରିଜରୁ ବାହାରେ ଅଛନ୍ତି। ରୋହିତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଖେଳକୁ ହରାଇବେ, ମୁମ୍ବାଇ ଫେରିଯିବେ, ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା କିପରି ଅଛି | ସେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଫେରିବେ କି ନାହିଁ, ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଦ୍ରାବିଡ କହିଛନ୍ତି। ବାଂଲାଦେଶର ଇନିଂସରେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ କ୍ୟାପଟେନ ରୋହିତ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ କରିବା ପରେ ଖୋଲିବାକୁ ବାହାରି ନଥିଲେ। ସପ୍ତମ ୱିକେଟର ପତନ ପରେ ହିଁ ସେ ମଝି ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖୁଥିଲେ। ଏକ ଅତ୍ୟଧିକ ଟ୍ୟାପ୍ ହୋଇଥିବା ବାମ ଆଙ୍ଗୁଠି ସହିତ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଏହା ଏକ ସାହସିକ ଆହ୍ୱାନ ଥିଲା ଏବଂ ରୋହିତ 46 ତମ ଓଭରରେ ଇବାଡୋଟ୍ ହୁସେନ୍ଙ୍କ ଠାରୁ 6 ଟି ଚୌକା ସଂଗ୍ରହ କରି ଆଶାର କିରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ |

ତା’ପରେ 49 ତମ ଓଭରରେ ମହମୁଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ଦୁଇଟି ଛକା ଅନ୍ତିମ 6 ଟି ବଲରୁ ସମୀକରଣକୁ 20 କୁ ଆଣିଥିଲା। ଚତୁର ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ଦୁଇଟି ଚୌକା  ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଇନିଂସ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଦ୍ରାବିଡ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ଥିଲା, ମୁଁ ସାହସର ସ୍ତର ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ହାଏ ପାଇଁ ଭାବୁଛି। ତାଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିଲା, ସେହି ସେଟକୁ ଠିକ୍ କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାକୁ ପଡିଲା, ତାଙ୍କ ହାତରେ ସିଲେଇ, ଦୁଇଟି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ | ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ, ସେହି ପ୍ରକାରର ନିଷ୍ଠା ରହିବା ଏବଂ ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ସେଠାକୁ ଯିବା ଏବଂ ସେ ସେହି ଇନିଂସ ସହ ଆମକୁ କେତେ ନିକଟତର କରିଥିଲେ ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା। ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ସୁଯୋଗ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେୟ (ବାଂଲାଦେଶ), ବିଶେଷକରି ମେହିଦି ଏକ ଚମତ୍କାର ସିରିଜ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଇନିଂସ ଏବଂ ଉଭୟ ପ୍ରକୃତରେ ଭଲ ଥିଲେ | ସେମାନେ ଗତ 10 ଓଭରରେ 100 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ବୋଧହୁଏ ଆମ ପାଇଁ ଘାତକ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ହଁ, ଆମର ସୁଯୋଗ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ | ସେମାନେ ଭଲ ଖେଳିଲେ ଏବଂ ହଁ, ସେମାନେ ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ପାଇଲେ। ”

“ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହି ସମୟ ହେଉଛି ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ଟୁର୍ ରେ ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଦେଖୁଛୁ | ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏକ ଭ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରେ 2-3 ଦିନ ପରେ ଏକ ଭ୍ରମଣ ଅଛି | ତେଣୁ ମୁଁ ଆମର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅନୁମାନ କରୁଛି, ଏହା ସହଜ ନୁହେଁ | ଆମର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାର୍ଡ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆଶା କରୁଛି ଜାନୁଆରୀ ଠାରୁ, ଆଘାତ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଆମର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାର୍ଡ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାହା ଆମେ ଦେଖିବା | ଆମେ କିପରି ମଝିରେ  ୱିକେଟ୍ ନେଉଥିବାର ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ | ମୁଁ ଭାବିଲି ଆଜି ଆମେ ଭଲ କରିଛୁ କିନ୍ତୁ ହଁ, ଯେତେବେଳେ ସେହି ଭାଗିଦାରୀ ନିର୍ମାଣ ହେଲା ସେତେବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଥିଲା | ଆମ ପାଇଁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଏହି ଖେଳଗୁଡିକରେ ଭଲ ଶିକ୍ଷା | ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଥରେ ଆମେ ଆମର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଳରୁ ଚୟନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ପରେ, ଆମେ ଆଶାକରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହିଁବୁ ବୋଲି ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଭାରତର ୱିକେଟ୍ ନେବା ଦକ୍ଷତା ଅଭାବ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ରାବିଡ କହିଛନ୍ତି।

“ଆଇପିଏଲ୍ (3 ବନାମ NZ, 3 ବନାମ SL ଏବଂ 3 ବନାମ ଆୟୁସ୍) ପୂର୍ବରୁ ଆମର ନଅଟି ODI ଅଛି ଏବଂ ଆଶାକରେ, ଆମେ ସେହି ଖେଳଗୁଡିକରେ ଏକ ସ୍ଥିର ଦଳ ଖେଳିବାକୁ ପାଇବୁ | ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ, ଆମେ ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଥିବାରୁ ଟି -20 କୁ ବହୁତ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥିଲୁ | ଆଗାମୀ 8-10 ମାସରେ, ଆମେ ODI କ୍ରିକେଟ୍ କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବୁ | ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟକୁ ଜଗିବା ସହଜ ନୁହେଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆମର ଧଳା ବଲ୍ ବାଳକ (ବିଶେଷଜ୍ଞ) ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବା ସହିତ କିଛି ବିଶ୍ରାମ ପାଇବେ ବୋଲି ଦ୍ରାବିଡ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.