ଇଶାନ କିଶାନଙ୍କ ଦମଦାର ନକ ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ହେବେ କି ?

ଚାଟୋଗ୍ରାମର ଜାହୁର ଅହମ୍ମଦ ଚୌଧୁରୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଆଠଟି ପାଇଁ 409 ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଶନିବାର ଦିନ ବ୍ଲାନସ୍କ୍ରିଗ ମୋଡରେ ଖେଳି 210 ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ଏକ ODI ଇନିଂସରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ଇଶାନ୍ ସପ୍ତମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିଲେ, ଭାରତରୁ ଚତୁର୍ଥ ତଥା ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଦ୍ରୁତତମ ମାର୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଅବଶ୍ୟ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କିଛି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ବିଚିତ୍ର ସ୍ଥିତି ହାଇଲାଇଟ୍ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଅନେକଙ୍କୁ ଇଶାନଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଚାହୁଁଥିଲା | (ଭାରତ ବନାମ ବାଂଲାଦେଶ ଲାଇଭ ସ୍କୋର 3rd ୟ ଦିନିକିଆ) ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ହେଲେ ଭାରତ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କୁ ଇନିଂସରେ ଅତି ଶୀଘ୍ର ହରାଇଥିଲା, ଆଠଟିରୁ ମାତ୍ର ତିନିଟି। ଏହା ପରେ ଇଶାନ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ମିଶି କେବଳ ଭାରତକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ODI କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତକୁ ଷଷ୍ଠ 400-ପ୍ଲସରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ 290 ରନ୍ ରେକର୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।

ଆହତ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଖେଳର ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏବଂ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗଙ୍କୁ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଇଶାନ ତାଙ୍କର 131 ବଲ ନକ୍ରେ 24 ଟି ସୀମା ଏବଂ 10 ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ODI ଇନିଂସରେ 200 ରନ୍ର ଦ୍ରୁତତମ ହୋଇ କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ରୋହିତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ହୋଇଥିଲେ। ନକ୍ ପରେ ଟ୍ୱିଟରରେ କିଛି ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କ ନକ୍ରେ ଏକ ବିଚିତ୍ର ସ୍ଥିତିକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରିଥିଲେ ଯାହାକି ଅନେକଙ୍କୁ ଇଶାନଙ୍କୁ ରୋହିତଙ୍କୁ ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏହି ଷ୍ଟାଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ହ୍ୱାଇଟ -ବଲରେ ଥିବା ପୂର୍ବ ଚାରିଟି ଭାରତର ସ୍କିପରଙ୍କ ସ୍କୋର 183 କିମ୍ବା ଅଧିକ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସୋରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ଏମଏସ ଧୋନି, କୋହଲି ଏବଂ ରୋହିତ ରହିଥିଲେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଇଶାନ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧିନାୟକ?

“ବିରାଟ ଭାଇଙ୍କ ସହ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା, ତାଙ୍କର ଖେଳର ଏପରି ଭଲ ଭାବନା ଅଛି। ମୋର 90 ଦଶକରେ ସେ ମୋତେ ଶାନ୍ତ କରୁଥିଲେ। ମୁଁ ଏହାକୁ 6 ଟି ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ପାଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭାୟଙ୍କ ସହ ଚାଟ୍ କରିଥିଲେ – ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଖେଳ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ବଲ୍କୁ ଭଲ ଦେଖନ୍ତି। ମୁଁ ନିଜ ଉପରେ ଅଧିକ ଚାପ ପକାଇ ନଥିଲି। କେବଳ ସୁଯୋଗର ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଭାରତର ଇନିଂସ ପରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.