Live TV ରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଉପରେ କାହିଁକି ବର୍ଷିଲେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ?

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ମଧ୍ୟରୁ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର। ଉଭୟ ଯଥାକ୍ରମେ ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟରେ 10,000 ରନ୍ ସହିତ ଆଇକନିକ୍ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସମାନ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିଛନ୍ତି | ଯଦି ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ଏଠାରେ ଏକ ମଜାଦାର ତଥ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ମନକୁ ଧକ୍କା ଦେବ: ଉଭୟ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ଗାଭାସ୍କର ସେମାନଙ୍କର 99 ତମ ଟେଷ୍ଟରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ | 1983 ମସିହାରେ, ଗାଭାସ୍କର ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ 24 ବର୍ଷ ପରେ, ଗାଙ୍ଗୁଲି ନିଜର ପ୍ରଥମ ତଥା ଏକମାତ୍ର ଟେଷ୍ଟ ଡବଲ ଶତାବ୍ଦୀକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ 239 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ | ଘଟଣାଟି ହେଉଛି, ଗାଭାସ୍କର ଏବଂ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଉଭୟ ଫୁଟବଲ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଅଟନ୍ତି | ଗାଙ୍ଗୁଲି 2014 ରେ ଆଟଲେଟିକୋ ଡି କୋଲକାତାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ ଏବଂ ମୋହନ ବାଗାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଶ୍ରଣ ଘଟିବାବେଳେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେପଟେ ଗାଭାସ୍କର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଇପିଏଲ୍ କ୍ଲବ ଆର୍ସେନାଲ୍ ର ଜଣେ ଅନୁଗାମୀ ଅଟନ୍ତି। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଯେତିକି ପ୍ରଶଂସକ ସେତିକି ପ୍ରଶଂସକ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗାଭାସ୍କର ସର୍ବଦା ଆର୍ସେନାଲ୍ ଏଫ୍ସିର ଦୁଇଟି ବଡ଼ କିମ୍ବଦନ୍ତୀକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି।

“ମୁଁ ଜଣେ ଆର୍ସେନାଲ୍ ଅନୁସରଣକାରୀ – ମୁଁ ଏତେ ପ୍ରଶଂସକ କହିବି ନାହିଁ – ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜଣେ ଅନୁଗାମୀ ଥିଲି। ମୁଁ ମୋ ପୁଅକୁ ଥଟ୍ଟା କରୁଥିଲି ଯିଏ ମଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୟୁନାଇଟେଡ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଯେ ମୁଁ ଜଣେ ଆର୍ସେନାଲ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ସେ ପଚାରିବେ। ‘ ମୋତେ ଆର୍ସେନାଲ୍ ଦଳର 4 ଟି ନାମ କୁହନ୍ତୁ। ମୁଁ କହିବି ଥିଏରି ହେନେରୀ ଏବଂ ଡେନିସ୍ ବର୍ଗକ୍ୟାମ୍ପ। ମୋ ପାଇଁ ଏକ ସାର୍ଟ ଦସ୍ତଖତ କରିଛି ବୋଲି ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତ ବନାମ ବାଂଲାଦେଶ ଟେଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ସୋନି ସ୍ପୋର୍ଟସ ନେଟୱାର୍କରେ ଥିବା ଏକ୍ସଟ୍ରା ଇନିଂସ ସୋ’ରେ ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି। ବର୍ଗକ୍ୟାମ୍ପ ଇତିହାସରେ ସର୍ବକାଳୀନ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୁନର୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଭାବରେ 423 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ କ୍ଲବ୍ର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରି 120 ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। 1999 ରୁ 2007 ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ 228 ଗୋଲ୍ ସହିତ ହେନେରୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ସବୁ ସମୟର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହେନେରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଆର୍ସେନାଲର ସର୍ବକାଳୀନ ଅଗ୍ରଣୀ ଗୋଲ ସ୍କୋରର ଏବଂ ସେ ଦୁଇଟି ଏଫ୍ କପ୍ ଏବଂ ଗୁନର୍ସ ସହିତ ଅନେକ ଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି |

ଏହା ପରେ ଗାଭାସ୍କର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଫୁଟବଲ ପ୍ରଶଂସକ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଆଡକୁ ମୁହଁ କରି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ପୂର୍ବତନ ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ପୂର୍ବତନ ଆର୍ସେନାଲ୍ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିବା ସାର୍ଟର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଭାରତ ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସିରିଜରେ ଏହାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। । ” ଗାଙ୍ଗୁଲି … ନମସ୍କାର? ସେହି ସାର୍ଟ କେଉଁଠାରେ ଅଛି? ମୁଁ ଦ୍ୱାଦଶ ଏବଂ ସୋରାଭରେ ଖେଳ ପାଇଁ କୋଲକାତା ଆସୁଛି, ଆପଣ ଏଥର ଭଲ – ମୁଁ କୌଣସି ବାହାନା ଚାହେଁ ନାହିଁ। ଆପଣ ଆଉ ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ନୁହଁନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ତୁମ ହାତରେ ଟିକିଏ ଅଧିକ ସମୟ। ହେନେରୀ ମୋ ପାଇଁ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିବା ସେହି ସାର୍ଟକୁ ଖୋଜ ଏବଂ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱାଦଶରେ ସେଠାକୁ ଆସିବି ଦୟାକରି ମୋତେ ଦିଅ, ”ଗାଭାସ୍କର ଯୋଗ କରିଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.