ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାହିଁକି ଦେଲେ ଏତେ ବଡ ଚେତାବନୀ ?

ଷ୍ଟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏତେ ଲାଲ୍ ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ବେଳେବେଳେ ବିଫଳ ହେବା ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ। ବିଶ୍ No. 1 ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଟି -20 ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ବର୍ଷର ଅଗ୍ରଣୀ T20I ରନ୍-ଗେଟର୍ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପରି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଏ ବର୍ଷ, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବା ଶତାବ୍ଦୀ ସହିତ ଦୁଇଟି ଫୁଲ୍ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ତଥା ସାମଗ୍ରିକ ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ ତଥା ସେ ଖେଳିଥିବା କିଛି ଇନିଂସ୍ – ବିଶେଷ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ – କେବଳ ଚମତ୍କାର ଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଫର୍ମକୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ମାଉର ମାଉଙ୍ଗାନୁଇରେ ଥିବା ବାଇ ଓଭାଲ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଜାଳି ଦେଇଥିଲେ, ଯେହେତୁ ସେ ଭାରତର ଆୟୋଜକଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ 51 ବଲରୁ 111 ଟି ବ୍ଲାଷ୍ଟ କରିନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସୁର୍ଯ୍ୟ ଟି-୨୦ରେ, ODI ରେ ସିଜଲିଂ ସ୍ପର୍ଶ ଦେଖାଇଥିବାବେଳେ ସେ ଯାଇପାରିଲେ ନାହିଁ | 4, 34 ର ଆଉଟ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ 6, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ SKY ତଥାପି ODI ରେ ତାଙ୍କ ପାଦ ଖୋଜୁଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଖୋଲା ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ କରିପାରନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ସେ ଖେଳିଥିବା ଅପରାଜିତ 34 ରନ୍ ନକ୍ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରତି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ 29 ଓଭରକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, ଏହା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ଖେଳଟି ଦୂରରୁ ଟି -20 ଫର୍ମାଟକୁ ବଦଳିଯିବା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଫର୍ମ ଫେରି ଆସିଥିଲା ​​|

 ଏହା ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ବିଷୟ ଯେ ବର୍ଷା ଅନ୍ୟ ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ସିରିଜରେ ଶେଷ କଥା କହିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆହୁରି ଏକ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏହାକୁ -0-୧ରେ ଜିତିବା ପରେ ODI ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ବିନ୍ଦୁ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ସମାନ ଢଙ୍ଗରେ ବାହାରିଥିଲେ – ପଛରେ ଧରାପଡିଥିଲେ | ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଲକି ଫର୍ଗୁସନ୍ଙ୍କୁ ଫିନ୍ ଆଲେନ୍ଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ୍ କର୍ଡନରେ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚରେ ସମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଆଡାମ ମିଲନଙ୍କୁ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କ ନିକଟରେ ରଖିଥିଲେ। ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ODI ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ, ବ୍ୟାଟେରୀ ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଅଛି |

“ଏହା ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଯାହା ଶିଖି ପାରିବେ ତାହା ହେଉଛି ଟି -20 ଖେଳର ଆକାର ଅଢେଇ ଥର। ତାଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ବଲ ଅଛି। ସେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ତାଙ୍କର USP ସମୁଦାୟ ଇନିଂସର ଶେଷ ଆଡକୁ ଧ୍ୱଂସ ଟିକିଏ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବ କାରଣ ଏହି ଖେଳ ଟିକିଏ ଲମ୍ବା ଅଟେ | ଏବଂ ତା’ପରେ ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ | ବେଳେବେଳେ, ତୁମେ ତୁମର ଜୀବନର ସର୍ବୋତ୍ତମ ରୂପରେ ଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ତୁମକୁ ଅବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ଏକ ଭଲ ଖେଳ | ଏହା ନୁହେଁ | କାହାକୁ ଅପେକ୍ଷା କର ନାହିଁ। ତୁମେ ସର୍ତ୍ତକୁ ସମ୍ମାନ କରୁନାହଁ, ଶୀଘ୍ର କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବରେ, ତୁମେ ଏହାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ଫେରି ଆସିବ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓରେ କହିଛନ୍ତି। ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ 50 ଓଭର ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଅଧିକ T20 ଖେଳିଛନ୍ତି, 42 ତୁଳନାରେ କେବଳ 16 ଟି। ତେଣୁ ସେ ସମୟ ସହିତ ଭଲ ହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ୱକପ ବର୍ଷ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବାରୁ ଯେଉଁଥିରେ SKY ଭାରତର 4 ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ସେ ODI ରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେବେ। ଡିସେମ୍ବର 4 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ବାଂଲାଦେଶ ଯାତ୍ରା କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟ ଛୁଟିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ODI ଖେଳକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ କରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.