କେବେ ଓ କାହିଁକି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ?

ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର ପିଢ଼ିର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ୍ ଆଇକନ୍ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ରୋଲ୍ | ଅନେକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପଡ଼ିଆରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ମୁଖ୍ୟତ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେତୁ, ପ୍ରଶଂସକମାନେ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟରଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ କେବେ ଦେଖି ନଥିଲେ | ଜଣେ ସଂସ୍କୃତି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ, ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ସଫଳତା ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ODI ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ସମୟରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା ଏବଂ ସଚିନ୍ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। 40 ରେ ଇନଫୋସିସରେ ଭାଷଣ ଦେଇ ଆଇସିସି ହଲ୍ ଅଫ୍ ଫ୍ୟାମର୍ ଅଳ୍ପ ଜଣାଶୁଣା କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି |

“ମୁଁ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲି ଏବଂ ଆମେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଅଛୁ। ଜଣେ ଜୁନିଅର ଖେଳାଳି – ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଯାତ୍ରା ଥିଲା – ତାଙ୍କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, ସେ ଭିଡ଼ ସହିତ ଖେଳୁଥିଲେ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଏକକ ଥିଲା, ସେ ଦୁଇଟି ରନ୍ ଦେବା ଶେଷ କରିଥିଲେ ବୋଲି ସଚିନ୍ କହିଛନ୍ତି। “ତେଣୁ, ମୁଁ ଓଭର ପରେ ଶାନ୍ତ ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକିଲି, ମୋ ବାହୁକୁ ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ରଖିଲି | ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କ’ଣ କହୁଛି ତାହା ଅନ୍ୟ କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେ ଆଉ ତାହା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | କାରଣ ମୁଁ କହିଲି, ‘ଯଦି ତୁମେ ଏହା ପୁଣି କର, ମୁଁ ତୁମକୁ ଘରକୁ ପଠାଇବି | ଆପଣ ହୋଟେଲକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ, ଆପଣ ଭାରତକୁ ଫେରିବେ ’।

“ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳନ୍ତି ସେତେବେଳେ କୌଣସି ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା  ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ବଡ ସମ୍ମାନ | ଆପଣଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି | ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସଚିନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିନାହାଁନ୍ତି। 1999/00 ରେ ସଚିନଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଅଧୀନରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା ଏବଂ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ 3-0 ରେ ଧଳା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ସଚିନ୍ ଏକ ବଡ଼ ରନ୍ ଉପଭୋଗ କରିନଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଭାରତ 25 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ 4 ଟି ଜିତିଛି। 73 ଟି ODI ରେ ପୁରୁଷମାନେ ବ୍ଲୁ 23 ଟି ବିଜୟ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.