ଭାରତ ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ODI ଓ T-20 ସ୍ୱାର୍ଡରୁ କାହିଁକି ବାଦ ପଡିଲେ ପୃଥ୍ବୀ ସ କଣ ଅଛି କାରଣ ?

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସୀମିତ ଓଭର ସ୍ୱାର୍ଡ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଟି -20 ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏକଦିବସୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଦଳକୁ ଫେରିଥିବାବେଳେ ଟପ୍ -3 ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ରୋହିତ, ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଟି -20 ଦଳରେ ନଥିଲେ। ରିଷଭ ପନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ସ୍ୱାର୍ଡରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସେଟଅପ୍ ରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିଆସିଥିବା ଗୋଟିଏ ନାମ ହେଉଛି ପୃଥ୍ବୀ ସଁ । ଶଙ୍କର ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଜୁଲାଇ 2021 ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଟି -20 ରେ ଖେଳିଥିଲେ; ଏହା ପରେ ଯୁବ ଓପନର୍ ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଲଗାତାର ଆଉଟ କରିଛନ୍ତି। 2022 ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗରେ ଶଙ୍କର ତାଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରକ କ୍ୟାଲେବର୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ପାଇଁ 152.97 ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 10 ଇନିଂସରେ 283 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଶଙ୍କର ପାଇଁ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା, ତଥାପି ଯୁବ ଓପନର୍ ପୁନର୍ବାର ଭାରତ ଦଳରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିବା ପରେ ସେ ନିଜ ଅଫିସିଆଲ୍ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଏକ କ୍ରିପ୍ଟିକ୍ କାହାଣୀ ସେୟାର କରିଥିଲେ।

କାହାଣୀରେ ଏକ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ରିଲ୍ ରହିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଉଜାୟର ହିଜାଜୀଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ଶାୟାରି (କବିତା) ଥିଲା; “କିସି ନେ ମୁଫ୍ଟ ମୋତେ ପା ଲିଆ ଭୋ ଶାଖ, ଜୋ ମୁଜେ ହର କିମେଟ ପେ ଚାହିୟା ଥା (ରୁଫ୍ ଅନୁବାଦ: ଯାହାକୁ ମୁଁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିଲି, କେହି ସେମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ପାଇଥିଲେ) | ଜାନୁଆରୀ 3 ରୁ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ତିନୋଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଏବଂ ତିନୋଟି ODI ପାଇଁ ଆୟୋଜନ କରିବ ଏବଂ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଦ୍ୱିତୀୟ ସିଧା ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକାକୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି – ସେ ନଭେମ୍ବରରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଉପରେ ଭାରତକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡେବ୍ୟୁ ସିଜନରେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଟାଇଟଲରେ ଅଧିନାୟକ କରିଥିବା ପାଣ୍ଡ୍ୟା ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତଙ୍କ ଫର୍ମାଟରେ ଡେପୁଟି ଥିଲେ। ଏଥିସହ ନଭେମ୍ବରରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦଳର ODI ସିରିଜରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଶିଖର ଧାୱନ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ହରାଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିବା ପରେ ରୋହିତ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଏହି ମାସର ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.