ଆମେ ପ୍ରକୃତରେ ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ.. PCB ମୁଖ୍ୟ ରାମିଜ ରାଜା କାହିଁକି ଦେଲେ ଏମିତି ମନ୍ତବ୍ୟ

ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ (ପିସିବି) ର ମୁଖ୍ୟ ରାମିଜ ରାଜା ପୁଣିଥରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପୁରୁଷମାନେ ବ୍ଲୁ 2023 ଏସିଆ କପ୍‌ରୁ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ପୁରୁଷମାନେ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଯାତ୍ରା କରିବେ ନାହିଁ। ଚାଲିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ମାଇକେଲ ଆଥର୍ଟନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ରାଜ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ ନ ଖେଳି ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ବଞ୍ଚିଛି। “ଆମେ ପ୍ରକୃତରେ ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଯେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ହେବା। ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ବିଷୟରେ ଭାରତର କାହାଣୀ କ’ଣ ରହିଛି ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତିକ୍ତ ଅଟନ୍ତି।” ଚାଲୁଥିବା ମଲ୍ଟାନ୍ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ | ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏକ ସରକାରୀ ନୀତି ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଆସିବେ କି ନାହିଁ ମୋର କୌଣସି ଧାରଣା ନାହିଁ। “ଏସିଆ କପ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ହେବ, ଏହା ଏକ ବହୁ-ଦେଶ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ। ଆମେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବୁ।”

ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ 2012/13 ରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ସେହି ଦିନଠାରୁ ଦୁଇ ଦଳ କେବଳ ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟ ଏବଂ ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଶିଙ୍ଗ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମାନ ସର୍ତ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। “ମୁଁ ସମସ୍ତେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ, ମୁଁ ରେକର୍ଡରେ ଏହା କହିଛି। ମୁଁ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଲପାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି – ପାକିସ୍ତାନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଏକ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି, ଖେଳାଳିମାନେ ଭାରତରେ ପ୍ରଶଂସକ ପାଇଛନ୍ତି, ଏବଂ ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ଭାରତ ପରେ ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଦଳ ହେଉଛି ପାକିସ୍ଥାନ, ତେଣୁ ସେମାନେ ଆମର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ବୋଲି ରାଜା ଆଥର୍ଟନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

“ଆମେ ଯାଇ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ଏହା ସମାନ ସର୍ତ୍ତରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡର ଅଧୀନ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେ ଭାରତ ବିନା ବଞ୍ଚିଛୁ। ପାକିସ୍ତାନ ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି। ଘର ଭିତରେ ଅର୍ଥନୀତିର ମାପକାଠି ଏବଂ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିଛି |ପାକିସ୍ତାନ 2023 ଏସିଆ କପ୍ ଆୟୋଜନ କରିବାର ଯୋଜନା ଥିବାବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ 50 ଓଭର ବିଶ୍ୱକପ୍ ଏକ ମାସ ପରେ ଭାରତରେ ଖେଳାଯିବ। ବିସିସିଆଇ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି ଯେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ଖେଳାଯିବ। ଏହାର ଜବାବରେ ପିସିବି ବିଶ୍ୱକପରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.