କୁଲଦୀପଙ୍କୁ second Test ରୁ କାଢ଼ିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ଼ଙ୍କୁ କାହିଁକି ଦାୟୀ କଲେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ?

ଗୁରୁବାର ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ବିନା ଭାରତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସକ ତଥା ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା। କୁଲଦୀପ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଆଠଟି ବହିଷ୍କାର ସହ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତ ମୋଟ 404 ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ ଲୋ-ଅର୍ଡରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ 40 ସ୍କୋର କରି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ସ୍ପିନର ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। 2010 ମସିହାରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଖେଳୁଥିବା ପେସର୍ ଜୟଦେବ ଉନାଦକତଙ୍କ ପାଇଁ କୁଲଦୀପ ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଛାଡିବା ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ବ୍ୟାଟିଂ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି। କଲ୍ ନେବା ପାଇଁ ଦଳ ପରିଚାଳନା |

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ “ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ” ବୋଲି ବିବେଚନା କରି ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପିଚ୍ ର ପ୍ରକୃତି ଆଧାରରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ ତେବେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥାନ୍ତେ | “ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ଡ୍ରପ୍ କରିବା ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ। ତାହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଶବ୍ଦ ଯାହା ମୁଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବି ଏବଂ ଏହା ଏକ ଭଦ୍ର ଶବ୍ଦ | ମୁଁ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହେଁ, କିନ୍ତୁ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଯେ ଆପଣ ଜଣେ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଛାଡିଛନ୍ତି, ଯିଏ 20 ୱିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ 8 ଟି ପାଇଛନ୍ତି, ”ଗାଭାସ୍କର ସୋନି ସ୍ପୋର୍ଟସ ନେଟୱାର୍କକୁ କହିଛନ୍ତି।“ତୁମେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ସ୍ପିନର ପାଇଛ | ତେଣୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା | କିନ୍ତୁ ଆଠ ଜଣ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ପିଚ୍‌ର ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ଖେଳିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ପରଠାରୁ କୁଲଦୀପ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟର ଦୁଇଟି ଇନିଂସରେ ସେ 5/40 ଏବଂ 3/73 ର ଚମତ୍କାର ଆକଳନ କରିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବାଂଲାଦେଶ ଅଧିନାୟକ ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ ଟସ୍ ଜିତି ଢ଼ାକାରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଆୟୋଜକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଏକାଦଶରେ ଦୁଇଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି, ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମୋମିନୁଲ୍ ହକ୍ ଏବଂ ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର ଟାସ୍କିନ୍ ଅହମ୍ମଦ ୟାସିର ଅଲି ଏବଂ ଏବାଦୋଟ ହୋସେନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.