ICC Cricketer of the Year award ଦୋୖଡରେ କେବଳ ଅଛନ୍ତି ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଓପନର୍ Smriti Mandhana

ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଓପନର୍ ସ୍ମୃତି ମଣ୍ଡନା ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ବର୍ଗର ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ ଯିଏକି କ୍ରିକେଟର ଅଫ୍ ଦି ଇୟର ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଆଇସିସି ମନୋନୀତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡର ନାଟ୍ ସ୍କିଭର, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆମେଲିଆ କେରେ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓପନର୍ ବେଥ୍ ମନିଙ୍କ ସହ ମାଣ୍ଡାନା ଶୀର୍ଷ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକମାନେ 2022 ବିଜେତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ମିଡିଆ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଇସିସି ଭୋଟିଂ ଏକାଡେମୀ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ବୋଲି ଆଇସିସି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି। ଆଇସିସି ମହିଳା କ୍ରିକେଟର ଅଫ୍ ଦି ଇୟର 2021 ପାଇଁ ରାଚେଲ ହେହୋ ଫ୍ଲିଣ୍ଟ ଟ୍ରଫିର ବିଜେତା ଥିବା ମଣ୍ଡାନା 2022 ମସିହାରେ ଲୋଭନୀୟ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦୌଡୁଛନ୍ତି |ମାଣ୍ଡାନା ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ନିଜର ଫର୍ମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଫର୍ମାଟଗୁଡିକରେ ଭାରତର ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର ଭାବରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉଭୟ ପ୍ରମୁଖ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ – ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଏବଂ କମନୱେଲଥ୍ ଗେମ୍ସରେ ମାନ୍ଧାନା ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ସେ ଫାଇନାଲକୁ ଯାଇ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ସର୍ବପ୍ରଥମ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ରପ୍ୟ ପଦକ ଜିତି ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ଚାଳକ ଥିଲେ। ପୁରୁଷ କ୍ରିକେଟର ଅଫ୍ ଦି ଇୟର ହେବାକୁ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଜଣେ ଆଗଧାଡ଼ିର ରନର୍ | ପାଉଁଶରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ହାରିଯିବା ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଏକ ଦୁସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲା। ଜୋ ରୁଟ୍ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ରେନ୍ସ କୋଚ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

ସେବେଠାରୁ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇ 10 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ 9 ଟି ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଜିତିଥିଲେ। ରାସ୍ତାରେ ସେ ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ସମେତ 870 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି 26 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଟଲିସ୍ମାନିକ୍ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଧଳା-ବଲ୍ ବର୍ଷ ନଥିଲା | ବାସ୍ତବରେ ସେ ଅନ୍ୟ ଫର୍ମାଟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ODI କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଟି-୨୦ରେ ସେ ନଅ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ 143 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେହି ରନ୍ ମଧ୍ୟରୁ 52 ଟି ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.