ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଭାରତ ପାଇଁ କଦାପି ଖେଳିବେ ନାହିଁ.. ଏମିତି କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ସଂଜୁଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର ..

ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ଗତ କିଛି ସିରିଜରେ ସ୍ଥିରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବାହାରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ର ଏକ ଅଂଶ, ପନ୍ତ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ଖେଳନ୍ତି, ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଖେଳ ପରେ ଛାଡିଦିଏ | ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି, ସାମ୍ବାଦିକ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପିଢ଼ିର ଜଣେ ଦକ୍ଷ କ୍ରିକେଟର କିପରି ନିୟମିତ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ କ୍ରୀଡ଼ା ସ୍ୱର ବିଜୟ ଲୋକପାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସାମସନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। “ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନ! ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ କେବେ ଖେଳିବେ ??? ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଦୟା ସହିତ ଖେଳିବାକୁ ଆସ | କେବେ? କେବେ? କେବେ?” ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସାମସନ ଭାରତ ପାଇଁ କେବେ ଖେଳିବେ ନାହିଁ।“କେବେ ନୁହେଁ। ସଞ୍ଜୁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ସମ୍ଭାବନା | ୱିକେଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ମୁହୂର୍ତ୍ତ KL ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଏହା ଏକ ସୂଚକ ଥିଲା | ଶିଖର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ? ମୋର କହିବାକୁ ଗଲେ ଶିଖର? ସଞ୍ଜୁ ଏବଂ ରୋହିତ କାହିଁକି ଖୋଲିପାରିବେ? ”

କଦାପି ନୁହେଁ | ସଞ୍ଜୁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଉଚ୍ଚ ସମ୍ଭାବନା | ୱିକେଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ମୁହୂର୍ତ୍ତ KL ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଏହା ଏକ ସୂଚକ ଥିଲା | ଶିଖର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ? ମୋର କହିବାକୁ ଗଲେ ଶିଖର? ସଞ୍ଜୁ ଏବଂ ରୋହିତ କାହିଁକି ଖୋଲିପାରିବେ .. ଏକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଯାହା ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ପରି ଏତେ ପେସାଦାର ନୁହେଁ ମୁଁ କହିବାକୁ ଦୁଖିତ | କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କ୍ରୀଡ଼ା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କଠାରୁ? ସମସ୍ତ ସଞ୍ଜୁ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥିରତା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ! ତାଙ୍କର ଏକାଧିକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି ଏବଂ ଭଲ ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଭାରତ ପାଇଁ କଦାପି “ୱୋ” ଇନିଂସ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ କେଏଲ, ରୋହିତ ଏବଂ କୋହଲିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଫର୍ମରେ ଭଲ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। ଯେତେ ଦୂର, ବୋଧହୁଏ କେବେ ନୁହେଁ | ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତି!

ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଦଳରେ ସାମସନ୍ ଚାହୁଁନାହିଁ | ସେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ODI ଖେଳି ପାରିଥାନ୍ତେ | ପ୍ରଥମ ଗେମ୍ରେ ଭଲ ନକ୍ ସତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ 6 ଟି ବୋଲିଂ ବିକଳ୍ପ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଆକାଶ ସ୍ଥାନରେ ଖେଳିଥାନ୍ତେ ଯିଏ ଟି -20 ଫର୍ମାଟ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ସେ ପାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୁଯୋଗର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଶିଖନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରତିଭା ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ, ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନହେବା ହେଉଛି ବାସ୍ତବତା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ରୋହିତ ବିରାଟ ଧାୱନ କିମ୍ବା ରାହୁଲଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କେହି ଭଲ। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ସାମସନ୍ଙ୍କୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପନ୍ତଙ୍କ ସହ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ବାଂଲାଦେଶରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଇନଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.