ସଲମାନ ବଟ କହିଲେ ଦୁନିଆର No.1 ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଥାଉ ଥାଉ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କୁ କେମିତି ପଠାଇ ପାରିବେ?

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ନଥିଲା। ସେ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ରକ୍ଷକ-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଉଭୟ ଟି-୨୦ ଓ ଓଡିଆରେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ ନୁହଁନ୍ତି ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଧିନାୟକ ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା  ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜ୍ ଶେଷରେ ଭାରତ 1- ହାରିଥିଲା। 0 ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ସୀମିତ ଓଭର ଗସ୍ତରେ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଚାରି ଇନିଂସରେ ସେ ଟି-୨୦ରେ 6 ଏବଂ 11 ସ୍କୋର ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ODI ରେ ମାତ୍ର 15 ଏବଂ 10 ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ପନ୍ତ ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନାକୁ କ’ଣ ନିରାଶ କରିବ ତାହା ହେଉଛି ଉଭୟ ODI ଏବଂ T20I ରେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଚାହୁଁଥିବା ଫଳାଫଳ ପାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ଖେଳର ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଫର୍ମାଟରେ ବ୍ୟାଟିଂ ଖୋଲିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ODI ରେ No.4 ସ୍ଲଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସଲମାନ ବଟ ଭାରତକୁ ଏକାଦଶରେ ଫର୍ମ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଆଗରେ ପଠାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ବିଶେଷ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଓଡିଆ ବ୍ୟତୀତ 29 ଓଭରରେ ହ୍ରାସ ପାଇ ପନ୍ତ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କଠାରୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ।

“ସେ (ପ୍ୟାଣ୍ଟ) ଜଣେ ଚମତ୍କାରୀ ଖେଳାଳି, ଅନେକ ସ୍ୱାଧୀନତା ସହିତ ଖେଳନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର (ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ) ସିରିଜରେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ସେ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଅଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ବୁଝିପାରିଲି ନାହିଁ ଯେ ସେ କାହିଁକି ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ। ତୁମେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ରୂପରେ ଥିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଆଉଟ୍-ଫର୍ମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଖେଳୁଛ | ଇନ-ଫର୍ମ ଖେଳାଳି ଅଧିକ ଖେଳିବା ଉଚିତ୍ | ଓଭର। ସେ No. ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ ଫର୍ମ ଖେଳାଳି ତଳେ ପଠାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସଲମାନ ବଟ ନିଜ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିରିଜର ଅନ୍ତିମ ODI ବର୍ଷା ହେତୁ କୌଣସି ଫଳାଫଳରେ ଶେଷ ହୋଇନଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଫର୍ମ ଉପରେ ପଡିପାରେ। ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ନମ୍ବର ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଟି-୨୦ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ତଳେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଦୁଇଟି ODI ରେ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ।

“ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ କଣ ଚାଲିଛି। ଏହା ଏକ ଇନ୍-ଫର୍ମ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ। ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ଏଠାରେ ଏହା ଘଟିଛି ନା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ରୂପରେଖରେ ଅଧିକ ଡେଲିଭରି ଖେଳିବାକୁ ଚାହିଁବେ, ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ଭାରତ ବନାମ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ODI ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ପନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ODI ରେ No.4 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। “ମୁଁ T20I ରେ ଖୋଲିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବି, ODI ରେ 4-5 ନମ୍ବର ଏବଂ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁଁ 5 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଛି। ହଁ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅର୍ଡର ତଳକୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଖେଳ ଯୋଜନା ବଦଳିଯାଏ କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପଡିବ ଦଳ ତୁମକୁ ଚାହୁଁଛି। ODI ରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କେବଳ ଟି -20 ରେ ତୁମେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.