ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ କାଉଣ୍ଟର ଆଟାକ ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଭୁଲ ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ ODI ସିରିଜ୍ ଜିତିଛି

 ବାଂଲାଦେଶ କୌଣସି ପୁଶୋଭର ନୁହେଁ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଘରେ ନୁହେଁ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କୁ 30,000 ଚିତ୍କାର କରୁଥିବା ପ୍ରଶଂସକମାନେ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଦିନ ମିରପୁରରେ ରୋମାଞ୍ଚକର ଦ୍ୱିତୀୟ ODI କୁ ପାଞ୍ଚ ରନ୍ ଏବଂ ସିରିଜ୍ ହରାଇ ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବାଂଲାଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସିରିଜ ପରାଜୟକୁ ଭାରତ ଖସିଗଲା, ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସାହସିକ ପଚାଶ ଜଣ, ପଡ଼ିଆରେ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଆଘାତ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଖେଳ ହରାଇବା ପରେ ନଂ 9 ରେ ଆସିଥିଲେ।ଶର୍ମାଙ୍କ ପାଖାପାଖି ଏକ ପ୍ରୟାସ ଥିଲା, ଇବାଡୋଟ ହୋସେନଙ୍କୁ ଦୁଇ ଛକା ପାଇଁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଏକ ସୀମା ପାଇଁ କଭର ମାଧ୍ୟମରେ ଯତ୍ନ ନେବା ପୂର୍ବରୁ, 46 ତମ ଓଭରରେ 18 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ 24 ଟି ବଲରୁ 41 କୁ ତଳକୁ ଆଣିଥିଲେ, ଯାହା ଟି -20 ମାନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହାସଲ କରାଯାଇଥିଲା |କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଭାରତ ଦଳ ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି ଏବଂ ବୋଲରମାନେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି। ତେଣୁ ବଲ୍‌ରେ ବ୍ୟାଟ୍‌ ଲଗାଇବା ଏବଂ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ମହମୁଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଥିଲେ, ଯିଏକି ମେହିଡି ହାସନ ମିରାଜ ଆଘାତ ସହ ହବଲ୍ କରିବା ପରେ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଆଠଟି ବଲ ପାଇଁ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନ ବୃଥା ହୋଇଥିଲେ।

ମହମୁଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ 49 ତମ ଓଭରରେ ଦୁଇଟି ଡ୍ରପ୍ କ୍ୟାଚ୍ ଥିଏଟରର ଉପାଦାନରେ ଯୋଡି ହୋଇଗଲା | ମାତ୍ର 47 ଓ 48 ତମ ଓଭରରେ ସିରାଜଙ୍କ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ସେହି ଆଠଟି ଡଟ୍ ବଲ – କେବଳ ଗୋଟିଏ ରନ୍ ପାଇଁ – ଅର୍ଥାତ୍ ରହମାନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୋଲିଂ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ତିମ ଓଭରରେ ଶର୍ମାଙ୍କୁ 20 ରନ୍ ମାଗିଥିଲେ। ସେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ | ଏକ ଡଟ୍, ଦୁଇଟି ଚାରି, ଅନ୍ୟ ଏକ ଡଟ୍ ଏବଂ ତା’ପରେ 6 ଜଣ ଶେଷ ବଲ୍‌ରୁ ରନ୍‌ ମାଗିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ରହମାନ ଏକ ୟର୍କରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ। ଏବଂ ତାହା ଭାରତ ପାଇଁ ଥିଲା | ବିଫଳ ହେଲା | ଶେଷରେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାକ୍-ଟୁ-ବ୍ୟାକ୍ ଛକା ମାରିବାର ଉତ୍ସାହ ଆକ୍ସର ପଟେଲଙ୍କ ସହ ପଞ୍ଚମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ 107-ରନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା। ଚାରି ଓଭର ପରେ ପଟେଲ ଫ୍ଲାଟ-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହୋସେନଙ୍କ ହାର୍ଡ ଲମ୍ବ ବଲକୁ ଅତିରିକ୍ତ କଭରରେ ଶାକିବ ଅଲ ହାସନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉପସ୍ଥାପନାରେ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ତୁମେ 50, 70 ରନ୍ ସହଭାଗୀତା ପାଇବ, ତୁମେ ଏହାକୁ 100-120 ଭାଗିଦାରୀ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ବାଂଲାଦେଶ ଠିକ୍ ତାହା କରିଛି, ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ | ପ୍ରଥମ ଗେମ୍ରେ ସେମାନେ ମିରାଜଙ୍କୁ ବିଜୟ ଚୋରି କରିବାକୁ ଏକ ରେକର୍ଡ 10 ୱିକେଟ୍ ଭାଗିଦାରୀ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ | ବୁଧବାର ଦିନ ବାଂଲାଦେଶ 69/6 ରେ ରିଲାଏନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମିରାଜ ମହମ୍ମଦୁଲ୍ଲା (77) ଙ୍କ ସହ ସପ୍ତମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 148 ରନ୍ ଯୋଡିଥିଲେ ଏବଂ ଇନିଂସର ଶେଷ ବଲରୁ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଶତକ ହାସଲ କରି 83 ବଲ (8×4, 4×6) ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। 19th ଓଭରରେ ବାଂଲାଦେଶ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ମ୍ୟାଚ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଯାଇଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଥିଲା। ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂ ଶାକିବ ଏବଂ ମୁଶଫିକୁର ରହୀମଙ୍କୁ six ଟି ବଲ ବ୍ୟବଧାନରେ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସିରାଜ ଏବଂ ଉମରନ ମଲିକ ଶୀଘ୍ର କ୍ଷତି କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ମହମୁଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ମିରାଜ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ | ମିରାଜ ପୁଣି ଥରେ ତିନି ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବା ପରେ ଦୀପକ ଚହର ଏକ କଠୋର ହାମଷ୍ଟ୍ରିଂ ସହ ଟାଣିଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅଭାବରୁ ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.