ବାଂଲାଦେଶ ODI ରେ ରାହୁଲ, ଆୟର ଓ ପନ୍ତ ଏକ ସାଙ୍ଗରେ ଖେଳିବା କଷ୍ଟକର …

ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଶିଖର ଧାୱନ, ବିରାଟ କୋହଲି, ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏକାଠି ହୋଇଥିବା ଏକ ଭାରତୀୟ ଏକାଦଶ ଏକାଦଶରେ ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ରେ ହୋଇଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକଦିବସୀୟ ସିରିଜକୁ ଘର ବାହାରେ ନିଅ, ଆମକୁ ଜାନୁୟାରୀ 2020 ବିପକ୍ଷରେ ଆହୁରି ଫେରିବାକୁ ପଡିବ। ସମାନ ଏକାଦଶରେ ଏହି ଚାରିଟି ବ୍ୟାଟିଂ ଷ୍ଟାଲୱାର୍ଟ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ | ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଭାରତୀୟ ODI ଏକାଦଶରେ ରୋହିତ, କୋହଲି, ଧାୱନ ଏବଂ ରାହୁଲଙ୍କୁ ନେଇ କେବଳ 15 ଟି ODI ହୋଇଛି। ଏହା ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ | ପାର୍ଶ୍ ର ସନ୍ତୁଳନକୁ ବାଧା ନ ଦେଇ ଏକାଦଶରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିବା କଷ୍ଟକର | ତେବେ, ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜ୍ ହୁଏତ ଚାରିଜଣଙ୍କୁ ଏକାଠି ଖେଳିବାର ଦେଖିପାରେ କିନ୍ତୁ କିପରି? ଯେତେବେଳେ ଧାୱନ, ରୋହିତ ଏବଂ ରାହୁଲ ଏକାଦଶରେ ଖେଳିଛନ୍ତି, ରାହୁଲ କେବେ ଖୋଲି ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ନ୍ୟାୟ ପାଇବା ପାଇଁ ସେ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଟିଂରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ପରେ ସେ ନଂ 4 ଏବଂ 5 ସ୍ଲଟ୍ ନିଜର କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଗ୍ଲୋବସ୍ ଦାନ ନକରିବା ପାଇଁ ନିଜର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି, ଅନ୍ତତ O ପକ୍ଷେ ODI ରେ, ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ |

ଯଦି ଧାୱନ, ରୋହିତ ଭାରତ ପାଇଁ ଖୋଲନ୍ତି ଏବଂ କୋହଲି ସ୍ଲଟ୍ No. 4 ରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ରାହୁଲ No. ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଉଚିତ କି? ତେବେ ଏହି ବର୍ଷ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ପ୍ରଚୁର ରନ୍ କରିଥିବା ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର କୁଆଡେ ଯିବେ ? ଅଧିକ ମଜାଦାର କରିବା ପାଇଁ ରାହୁଲ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନିଯୁକ୍ତ ଉପ-ଅଧିନାୟକ, ଅର୍ଥାତ୍ ତାଙ୍କୁ ଏକାଦଶରୁ ବାଦ ଦେବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ପରିଚାଳନା ମନକୁ ସହଜରେ ଆସିବ ନାହିଁ। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ସବା କରିମ କିନ୍ତୁ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ରବିବାର ଦିନ ସିରିଜ ଉଦଘାଟନୀ ଦିନିକିଆ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକାଦଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା କଷ୍ଟକର। “ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଧାୱନ ଏବଂ ରୋହିତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଦେଖୁଛି। ସେ କେବଳ ଜଣେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି। ସେ ଫର୍ମ ମାରିବା ସମୟର ବିଷୟ ଅଟେ। ଏହା କହି ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ଜାଣି ନାହିଁ ଯେ ସେ କେଉଁ ନମ୍ବରରେ ଆସିବେ। ଯଦି ଓପନର୍ ନୁହେଁ, ଆମେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ବ୍ୟବହାର କରୁ କି? ଯଦି ଆମେ ତାହା କରିବା, ତେବେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଏକ ଲମ୍ବା ଦଉଡି ଦେଇପାରିବା କାରଣ ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଛନ୍ତି | ଏହା ଏକ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନା, ସୋନି ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ନେଟୱାର୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସିଲେକ୍ଟ ମିଡିଆ ଇଣ୍ଟରାକେସନ୍ରେ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟର୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲଙ୍କଠାରୁ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ତାଙ୍କର ପସନ୍ଦ ନମ୍ବର 4 ହେବେ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ 6 ଟିରେ ଷଷ୍ଠ ବୋଲିଂ ବିକଳ୍ପ ଚାହୁଁଥିବା ସେ ଭାରତର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ODI ରେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ସିରିଜର ଶେଷ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ବୋଲିଂ ଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ଦୀପକ ହୁଡାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଥିଲେ। “ତିନୋଟି ଖେଳିବା (ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ, ପନ୍ତ) କଷ୍ଟକର ମନେହୁଏ। ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ମିଶ୍ରଣରେ ଫେରି ଆସିବ। ସେ No. 4 ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବେ। କେବଳ ଦୁଇଟି ସ୍ପଟ୍ ସହିତ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ 6 ଟିରୁ ଷଷ୍ଠ ବୋଲିଂ ବିକଳ୍ପ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଯଦି ତାହା ହୁଏ ତେବେ ଆଉ ଏକ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଆସିବା ପାଇଁ ବହୁତ କମ୍ ସ୍ଥାନ ଛାଡିଦେବେ। ମୁଁ ଆୟରଙ୍କୁ ଦେଖିବି କାରଣ ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ମଧ୍ୟ ସେ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସେ No. ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିବା ଉଚିତ୍, ତାପରେ ଆପଣ ish ଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ସହିତ No.5 ରେ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ No.6 ରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ବୋଲିଂ ବିକଳ୍ପ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.