ବାଂଲାଦେଶ ଠାରୁ ହାରିବା ପରେ ନିରାଶ ହୋଇଥିବା ମହମ୍ମଦ କୈଫଙ୍କ ଭାରତକୁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ

ମିରପୁରର ପ୍ରଥମ ODI ରେ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶକୁ ହରାଇବା ପରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତ କ୍ରିକେଟର ମହମ୍ମଦ କ if ଫ ଦଳ ପରିଚାଳନାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ। ଭାରତ ମ୍ୟାଚରେ 136/9 ସ୍କୋର ପଢିବା ସହିତ ଆୟୋଜକ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ 188 ଗୋଡ଼ାଇବାକୁ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ଥଣ୍ଡା ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ଡରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ; ଅଧିକନ୍ତୁ, ରକ୍ଷକ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଖେଳର ମରଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ମେହିଡି ହାସନଙ୍କ ଏକ ସିଟର୍ ଛାଡିଥିଲେ |“ଏହା ଭାରତର ଖେଳ ଥିଲା, ସେମାନେ ନଅ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ବୋଲିଂ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଥିଲା, ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଖରାପ ଦିନ ପରେ ସେମାନେ ଭାରତକୁ ଖେଳକୁ ଫେରାଇ ନେଇଥିଲେ। 40 ତମ ଓଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୋଲିଂ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶେଷ 10 ଓଭର, ଆମର ମୃତ୍ୟୁ ବୋଲର କିଏ? ଏହା ଦୀପକ ଚହର ନା କୁଲଦୀପ ସେନ?“ଆମେ କ୍ୟାଚ୍ ଛାଡିଛୁ। କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏହାକୁ ବାରମ୍ବାର ରଖନ୍ତି ନାହିଁ | ସେ ଜଣେ ଭଲ ଫିଲ୍ଡର, ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଗଭୀରରୁ ସିଧାସଳଖ ହିଟ୍ କରି ସେ ଲିଟନ୍ ଦାସଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରିଥିଲେ। ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଏବଂ ଧରିବାକୁ ସୁନ୍ଦର ବୁଡ଼ ପକାଇଲା ନାହିଁ ବୋଲି କୈଫ କହିଛନ୍ତି।

ମହମ୍ମଦ ଅବ୍ବାସ ଏବଂ ହାସନ ଅଲି ହରିସ ରାଉଫ ଆଘାତ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି: ଉତ୍ସ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଭଳି ଦଳ କିପରି ଭୟଙ୍କର ଫିଲ୍ଡିଂ ୟୁନିଟ୍ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଚାପକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।“ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚାପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଆମେ ଚାପରେ ଭୁଲ୍ କରିଛୁ | ଆମେ ପ୍ରଶସ୍ତ ବଲ୍ ଏବଂ ନୋ-ବଲ୍ ବୋଲିଂ କରିଥିଲୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାପ ଦୂର କରିବାକୁ ପଡିବ | ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ କ୍ରିକେଟରେ ଶୀର୍ଷରେ ଥିବା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ଆପଣ କୁହନ୍ତୁ, ଏହିପରି ଏକ ଦଳ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ। ““ମୁଁ ନିରାଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମେ ଚାପରେ ପଡ଼ିଯାଉଛୁ। ଆପଣ ଅଧିନାୟକ କିମ୍ବା ବୋଲିଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ କହିପାରିବେ | ଖେଳ 40 ତମ ଓଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଚାଲିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ମେହିଡି ହାସନ ମିରାଜ ଆସି ବାଂଲାଦେଶ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କୁ କିପରି ଖେଳିବେ ତାହା ଦେଖାଇଲେ | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଯୁବ ବୋଲରମାନେ ଗତ 10 ଓଭରରେ ଖେଳ ଶେଷ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ।

ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଫେରିବା ପରେ ବାଂଲାଦେଶର ଶେଷ ୱିକେଟ୍ ଯୋଡି ମେହିଡି ହାସନ ମିରାଜ ଏବଂ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର 51 ରନ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସହିତ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହିଷ୍ଟକୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ ଯେହେତୁ ଅନ୍ତିମ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟରେ କମ୍ ସ୍କୋରର ଓପନିଂ ହରାଇଲା। ଭାରତ ଆଉ ଏକ ଗରିବ ବ୍ୟାଟିଂ ସୋ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ 41.2 ଓଭରରେ 186 ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ, ବୋଲରମାନେ 40 ତମ ଓଭରରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ 136 କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏକ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ସେହି ସମାନ ଏକାଦଶରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଭେଟେରାନ୍ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କୁ ଫିଟ୍ କରିବା ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଥିବା କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏକ ବିମାନ ସେଟର୍ ଛାଡିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ବାଂଲାଦେଶକୁ 32 ରନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.