କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ହେଲେ ଆଉଟ .. ବିସିସିଆଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ବାଛିଲା ନୂତନ ଉପ-ଅଧିନାୟକ

2022 ପରେ ଏକ ଟପ୍-ଟର୍ଭି ପରେ, ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ 2023 ରେ ଏକ ନୂତନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ | ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ନୂଆ ବର୍ଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କାରଣ ସେମାନେ ବର୍ଷସାରା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | 2023 ମସିହାରେ, ଭାରତ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ର 13 ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ କରିବ ଏବଂ ଏସିଆ କପ୍ ODI ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେବ | ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଧଳା ବଲ୍ ଆସାଇନମେଣ୍ଟ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର 2023 କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଆରମ୍ଭ କରିବ | ତିନୋଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଏବଂ ଅନେକ ODI ମ୍ୟାଚ୍ ଥିବା ହ୍ୱାଇଟ -ବଲ୍ ସିରିଜ୍ ଜାନୁଆରୀ 3 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଜାନୁୟାରୀ 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ମଙ୍ଗଳବାର (ଡିସେମ୍ବର 27) ଆଗାମୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ସିରିଜ୍ ତିନୋଟି ଟି -20 ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବେ | ଦଳରେ ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପନ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ।

ଜାନୁଆରୀ 10 ରେ ଗୁଆହାଟୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ରୋହିତ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ଫେରିବେ। ମାତ୍ର 50 ଓଭର ସିରିଜରେ ସେ ଏଥର ଜଣେ ନୂତନ ଡେପୁଟି ପାଇବେ, ଯେପରି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦଳରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ODI ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ରାହୁଲ ନେତୃତ୍ୱ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାବେଳେ ରୋହିତଙ୍କ ଡେପୁଟି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ODI ଦଳର ନୂତନ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯାଇଛି। ଜାନୁଆରୀ 2022 ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ 2022 ରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ ରୋହିତଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ରାହୁଲ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପଦବୀରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଖେଳିବେ।

ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 6 ଟି ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଦିନିକିଆ ଦଳକୁ ଅଧିନାୟକ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଟି-୨୦ ବ୍ୟତୀତ ବିସିସିଆଇ ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ODI ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ ବିଚାର କରୁଛି। ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପଦୋନ୍ନତି ହେଉଛି ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚକ ଯେ ବିସିସିଆଇ ଯୋଜନା ଟ୍ରାକରେ ଅଛି। ଦୁଇ ଏସୀୟ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଦିନିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯଥାକ୍ରମେ ଗୁଆହାଟି, କୋଲକାତା ଏବଂ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମରେ ଯଥାକ୍ରମେ 10, 12 ଏବଂ 15 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଦଳ: ରୋହିତ ଶର୍ମା (ସି), ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା (ଭିସି), ବିରାଟ କୋହଲି, ଶୁଭମାନ ଗିଲ, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ଶ୍ରେୟସ ଆୟର, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ (ଡବ୍ଲୁ.କେ), ଇଶାନ କିଶନ (ଡବ୍ଲୁ.କେ), ୱାଶିଂଟନ ସୁନ୍ଦର, ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ଆକ୍ସାର ପଟେଲ, ମହମ୍ମଦ ଶାମି, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ, ଉମ୍ରାନ ମଲିକ, ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.