ତୃତୀୟ ODI ରେ ବାଂଲାଦେଶ ବନାମ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଇନିଂସରେ ଇଶାନ କିଶନଙ୍କ ବଡ ଦାବି

ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆରେ ହାରିଯିବା ପରେ ଭାରତ ଏକ ମ୍ୟାଚ ସହ ସିରିଜକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ଢ଼ାକାରେ  ୨ୟ ଦିନିକିଆରେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଚାଟଗ୍ରାମରେ 3rd ଦିନିକିଆରୁ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଇଶାନ କିଶନ ହିଁ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ସହ ଇନିଂସ ଖୋଲିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ଥିଲା। ଯୁବ ବାମହାତୀ 210 ସ୍କୋର କରି ବାଂଲାଦେଶ ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ପାର୍କରେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଇତିହାସର ଦ୍ରୁତତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇ ODI ରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରି 126 ବଲରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ରେକର୍ଡ ବହିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ସେ 210 ରେ 15 ରୁ ଅଧିକ ଓଭର ସହ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅନୁତାପ କରିଥିଲେ।

ପୋଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଇଶାନ କିଶନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଡବଲ ଟନ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଯଦି ସେ ଇନିଂସରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥାନ୍ତେ ତେବେ ସେ ଅଧିକ ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ୱିକେଟ୍ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଥିଲା। ମୋର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା। ଏହିପରି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ମଧ୍ୟରେ ମୋର ନାମ ଶୁଣି ମୁଁ ଆଶୀର୍ବାଦପ୍ରାପ୍ତ। ମୁଁ 15 ଓଭର ବାକି ଅଛି। ମୁଁ 300 ମଧ୍ୟ ପାଇ ପାରିଥା’ନ୍ତି।”

ଇଶାନ କିଶାନ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥିଲା, ଯାହାଙ୍କ ସହ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 290 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।“ମୁଁ ବିରାଟ ଭାଇଙ୍କ ସହ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲି ଏବଂ ସେ କେଉଁ ବୋଲରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ଚୟନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ସେ ଜାଣିଥିଲେ। ମୁଁ 95 ବର୍ଷରେ ଥିଲି ଏବଂ ଧକ୍କା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି, କିନ୍ତୁ ସେ ମୋତେ ଶାନ୍ତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ମୋର ପ୍ରଥମ ଶହେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ODI ରେ ଇଶାନ କିଶନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଶତକ ଥିଲା | ତାଙ୍କର 210 ସହିତ କିଶାନ୍ ଚତୁର୍ଥ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଅଷ୍ଟମ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଖେଳର 50 ଓଭର ଫର୍ମାଟରେ 200 ରନ୍ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ। ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ନିଜର 72 ତମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟନ୍ ସ୍କୋର କରି ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ 409 ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.