IPL Auction 2023: ଏହି ତିନି ଜଣ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଯାହାଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟକ ଦଳର ନେବାକୁ ଇଛା

ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ କ୍ରୀଡା ଗାଲା ରାଶିଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ପାଇଁ ଗୁଜବ ଡିସେମ୍ବରରୁ ପ୍ଲେୟାର ନିଲାମରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଟି -20 କ୍ରିକେଟର କିଛି ଉତ୍ତପ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଦଳ ପରସ୍ପରକୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାରୁ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମ ଏକ ତୀବ୍ର ଏବଂ ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଷୟ | ଆଇପିଏଲ୍ ର 16 ତମ ସଂସ୍କରଣରେ 991 ଖେଳାଳି ନିଲାମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବେ ଯାହାକି 23 ଡିସେମ୍ବର 2022 ରେ କୋଚିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ନିଲାମରେ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ର କିଛି ବଡ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାତୁଡ଼ି ତଳେ ଯିବେ ଏବଂ ଦଳ ଦେଖିବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ରୋଷ୍ଟର୍ ଭିତରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର | ଅତୀତ ସିଜିନ ଗୁଡିକ ଦଳଗୁଡିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି ଯଦି ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଡରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବର୍ଷର ନିଲାମରେ କିଛି ବଡ ନାମ ଅଛି ଯେଉଁମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଭୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏବଂ ଘରୋଇ ଟି -20 ସର୍କିଟ୍ରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି |

ନିମ୍ନରେ ତିନୋଟି ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ IPL 2023 ରେ ଦଳ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ରୟ କରିବେ |

ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ (ବେସ୍ ପ୍ରାଇସ୍: INR 2 କୋଟି): ଆଧୁନିକ କ୍ରିକେଟ୍ ର ମହାନ ଅଲରାଉଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ନିଲାମର ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ରୟ ହେବ | 2018 ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳି ଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ 12.5 cr ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲା। ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏକ ଭାବପ୍ରବଣ କ୍ରିକେଟର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯିଏ ନିଜ ଦଳକୁ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି | ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମହାନ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ଅଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ଦଳର ଯୁବକମାନେ ଦେଖନ୍ତି, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ରୋଲ୍ କରିଥାଏ | ଗତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ  ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନଥିଲେ କାରଣ ସେ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବତନ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର 16 ତମ ସଂସ୍କରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ ଏବଂ ଏହି ଦସ୍ତଖତ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ୟାଡଲ୍ ଆଶା କରାଯାଇପାରେ | ବାମହାତୀ ଅଲରାଉଣ୍ଡର |

ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ (ବେସ୍ ପ୍ରାଇସ୍: INR 1.5 କୋଟି): ବାଂଲାଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ ତାଙ୍କ ସଜ୍ଜିତ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ଦଳର ମେରୁଦଣ୍ଡ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାତରେ ଥିବା ବଲ ସହିତ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିରତା, ସଠିକତା ଏବଂ ଆକ୍ରୋଶ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସଟ୍ ରହିଛି | ତାଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ସ୍ୱଭାବ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଘରୋଇ ସ୍ତରରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛି | ସେ ଆଇପିଏଲରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ଏବଂ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଦଳ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ କ୍ଲଚ୍ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାପକୁ ସମ୍ଭାଳିବାର କ୍ଷମତା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହିଁବେ।

ସାମ୍ କୁରାନ୍ (ବେସ୍ ପ୍ରାଇସ୍: INR 2 କୋଟି): ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଇଂଲଣ୍ଡର ବିଜୟର ସଫଳତା ଉପରେ ସାମ କୁରାନ୍ ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ନିଲାମରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି | ଯୁବ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଥିଲେ, କେବଳ ଫାଇନାଲରେ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ନୁହେଁ ବରଂ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ସିରିଜ୍ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ। ପ୍ରତିଭାବାନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ସହିତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ସାମ୍ କୁରାନଙ୍କ ବଢୁଥିବା ଅଭିଜ୍ଞତା, ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଗୁଣ ସହିତ ମିଶି ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ କ୍ରୟ କରିଥାଏ | ଲୋ-ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବାଡ ସଫା କରିବାର କ୍ଷମତା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁରେ ବୋଲିଂ କରିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କର ସଠିକତା ତାଙ୍କୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ନିଲାମରେ ଯେକୌଣସି ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ କ୍ରୟ କରିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.