ଭାରତ ବନାମ ବାଂଲାଦେଶ ୨ୟ ଟେଷ୍ଟ: ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ବଡ଼ 34 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ

ରବିବାର (ଡିସେମ୍ବର 25) ଢାକାସ୍ଥିତ ଶେର-ଇ-ବଙ୍ଗଳା ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ବାଂଲାଦେଶ ଉପରେ ଭାରତର ତିନି ୱିକେଟ ବିଜୟର ସ୍ଥପତି ଥିଲେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ। ଶ୍ରେୟାସ ଆୟରଙ୍କ ସହ ଅଷ୍ଟମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 71 ରନ୍ ଭାଗିଦାରୀ ହେତୁ ଭାରତ ଜିତିବା ପାଇଁ 145 କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଅଶ୍ୱିନ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ଖେଳର six ଟି ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ‘ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍’ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବା ନକ୍ ସମୟରେ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଟେଷ୍ଟରେ ଏକ ସଫଳ ଗୋଡ଼ରେ 9 ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ପୂର୍ବତନ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ପେସର୍ ୱିନଷ୍ଟନ୍ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ, ଯିଏ 1988 ଟେଷ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ 40 ରନ୍ କରିନଥିଲେ। ସଫଳ ଗୋଡ଼ରେ 9 ନମ୍ବରରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର 1908 ମସିହାରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ସିଡନୀ ବର୍ଣ୍ଣସ୍ ବନାମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନରୁ ଆସିଥିଲା।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ବାଂଲାଦେଶ ଉପରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ତିନି ୱିକେଟ ବିଜୟ ପରେ ଅଶ୍ୱିନ ତାଙ୍କ ଦଳର ବିଜୟରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଏହାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ରବିବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ତିନି ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଢାକାସ୍ଥିତ ଶେରେ ବଙ୍ଗଳା ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସିରିଜକୁ 2-0ରେ ସିଲ୍ କରିଛି।“ଉତ୍ତମ ଖେଳ ଏବଂ ସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟ | ବିଜୟ ପରେ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ଟୁଇଟ୍ କରି |ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସିରିଜ୍ ସିଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ସହିତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅବଦାନ ଦେଇଥିଲେ | ସେ ହାରାହାରି 56.00 ରେ ତିନୋଟି ଇନିଂସରେ 112 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ 58 ରନ ହୋଇଥିଲା।

ସେ ଏହି ସିରିଜରେ ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ 227 ରନ୍ କରି ମୋମିନୁଲ୍ ହକ୍ (84) ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର ହୋଇଥିଲେ। ଉମେଶ ଯାଦବ (4/25) ଏବଂ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ (4/71) ଭାରତ ପାଇଁ ବଲରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ 87 ରନ୍ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ 314 ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲା। ଆୟୋଜକଙ୍କ ପାଇଁ  ପନ୍ତ (93) ଏବଂ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର (87) ମୂଲ୍ୟବାନ ନକ୍ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବାବେଳେ ତାଇଜୁଲ ଇସଲାମ (4/74) ଏବଂ ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ (4/79) ଆୟୋଜକଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଆଉଟ ବୋଲର ଥିଲେ। ବାଂଲାଦେଶ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ନିଜକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ତଥାପି 231 ରନ୍ ପାଇଁ ବାନ୍ଧି ହୋଇଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.