IND vs BAN: କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ପାଇଁ SHUTS DOWN ହେଲା ସାମସନ୍, ଇଶାନ୍ ଏବଂ ପନ୍ତଙ୍କ ସୁଯୋଗ

ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ 2023, ଇଶାନ କିଶନ, ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଏବଂ ରିଷଭ ପନ୍ତ ଘରୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖିପାରନ୍ତି | ଉପ-ଅଧିନାୟକ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ODI ରେ ସେ ୱିକେଟ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ ଜାରି ରଖିବେ। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଏହି ତିନିଜଣ ରକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳିବାର ଆଶାକୁ ବିଦାୟ ଦେଇପାରନ୍ତି। ଭାରତରେ | ଇଶାନ ବେଞ୍ଚରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସତ୍ୱେ ରାହୁଲ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ବଡ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। “ଗତ 6-7 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଅନେକ ODI ଖେଳି ନାହୁଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ 2020-’21 ରୁ ଦେଖନ୍ତି, ମୁଁ ୱିକେଟ୍ ରଖିଛି ଏବଂ ଚାରିଟିରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛି | ଦଳ ଦ୍ୱାରା ମୋତେ ଏହି ଭୂମିକା ଦିଆଯାଇଛି | ପନ୍ତଙ୍କ ମୁକ୍ତିର କାରଣ ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ଜାଣି ନାହିଁ | ମ୍ୟାଣ୍ଟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପନ୍ତଙ୍କୁ କାହିଁକି ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ତାହା ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ କହିପାରିବେ | ଯଦି ସେ ସେହି ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତର ତିନି ଜଣ ଯୋଗ୍ୟ ରକ୍ଷକ ଏକାଦଶ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ନାହିଁ | ଦଳ ପରିଚାଳନା ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ଜଡିତ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ | ତେଣୁ ଯଦି ସେ ନଂ ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରନ୍ତି ତେବେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ, ଇଶାନ କିଶନ ଏବଂ ପନ୍ତ କେବଳ ବ୍ୟାକଅପ୍ ୱିକେଟ୍ କିପରଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ। କିନ୍ତୁ କେଏଲ ରାହୁଲ ଆହତ ହେଲେ ସେମାନେ କେବଳ ଖେଳିବାକୁ ପାଇବେ।

ଦଳ ପରିଚାଳନାର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାରେ ଶିଖର ଧାୱନ ଭାରତର ପ୍ଲେ ଇଲେଭେନରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିବେ। ସେ ରୋହିତଙ୍କ ସହ ଖୋଲିବେ। ତେଣୁ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ, ଇଶାନ କିଶନ ଏବଂ ପନ୍ତ କେବଳ ବ୍ୟାକଅପ୍ ରକ୍ଷକ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ | ତେଣୁ, ଯଦି କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ଶିଖର ଧାୱନ ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଆହତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ତାହା କରିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଇଶାନ କିଶାନ ଏବଂ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ବୋଲି କହିଛି | ଦଳ ପରିଚାଳନା ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ପନ୍ତଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଛି  | ଅତଏବ, ଯଦି ଧୱନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫର୍ମ ହରାନ୍ତି କିମ୍ବା ଏକ ନିଗଲ୍ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ପନ୍ତ ସଞ୍ଜୁ ଏବଂ ଇଶାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ପାଇବେ | ପ୍ରାଥମିକତା ସ୍ଥାନରୁ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ସହିତ ରହିଥିବାରୁ ଅନ୍ୟ ରକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତର ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପ୍ରାୟ ଅସମ୍ଭବ ହେବ |

ଏହି ସମୟରେ, ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ପନ୍ତଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଥିଲେ। ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ଶିଖର ଧାୱନ ଖୋଲିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ହିଁ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କଠାରୁ No ନମ୍ବର ସ୍ଲଟ୍ ପାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଟି-୨୦ରେ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପର୍ଶରେ ଥିଲେ। ସେ 73 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବିନା ଭାରତ ଏକ ଅପମାନଜନକ ସ୍କୋରକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତା | “ଏହା ସେହି ଦିନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବଲ୍କୁ ଭଲ ସମୟ ଦେଉଥିଲି। ମୁଁ ଖେଳିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଟ ଏବଂ ମୁଁ ନେଇଥିବା ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଆଜି ମୋ ପାଇଁ କାମ କଲା | ମୁଁ ବାଂଲାଦେଶର ଶେଷ ଦୁଇ ଅଧିବେଶନରେ ମଧ୍ୟ ସଟ୍ ଉପରେ କାମ କରୁଛି | ମୁଁ ଏହି ପିଚରେ ନିଜକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲି ଏବଂ ମୁଁ ମୋର ଇନିଂସରେ ଖୁସି | ମୁଁ ଆଜି ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଉପଭୋଗ କଲି | କିନ୍ତୁ ଆମେ 30-40 ଅଧିକ ରନ୍ ପସନ୍ଦ କରିଥା’ନ୍ତୁ | ସିରାଜ ମୋ ସହ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ। ଶେଷ ଆଡକୁ, ମୁଁ ଅଧିକ ସମୟ ରହିଥାନ୍ତେ ଏବଂ ଆମର ସ୍କୋରକୁ 230-240 କୁ ନେଇଥାନ୍ତେ ବୋଲି କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.