IND vs BAN: ଇଶାନ୍ କିଶାନଙ୍କ ଡବଲ ସେଞ୍ଚୁରି ବୋଲରମାନେ ଡେଡ-ରବରରେ 227 ରନ୍ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି

ଶନିବାର ଦିନ ଚାଟୋଗ୍ରାମ୍‌ର ଜାହୁର ଅହମ୍ମଦ ଚୌଧୁରୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜରୁ 227 ରନ୍ ବିଜୟ ସହ ଭାରତ ସାଇନ୍ କରିଛି। ଏକ ମୃତ ରବରରେ ଭାରତର ବିଜୟ ବାମହାତୀ ଓପନର୍ ଇଶାନ୍ କିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷ ଓଡିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଦ୍ରୁତତମ ଶତକ ହାସଲ କରି 126 ବଲରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ 138 ବଲ ଡବଲ ଶତାବ୍ଦୀର ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। କାନବ୍ରାରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ 2015 ODI ବିଶ୍ୱକପରେ | ଯେତେବେଳେ ସେ 131 ବଲରୁ 210 ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ, ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ODI ଟନ୍ କୁ ଦୁଇଶହରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ, କିଶନ ତାଙ୍କ ନାମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଧିକ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ – ବାଂଲାଦେଶର ପୁରୁଷ ODI ରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର, ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର | ଘର ବାହାରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ | ତାଙ୍କର 210 ମଧ୍ୟ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋର |

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଗେଲ, ମାର୍ଟିନ ଗୁପ୍ତିଲ ଏବଂ ଫଖର ଜାମନଙ୍କ ସହ ସପ୍ତମ ପୁରୁଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ କିଶାନ ମଧ୍ୟ ଚତୁର୍ଥ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିଲେ। ପୁରୁଷ ଓଡିଆ କ୍ରିକେଟରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସେ ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ। ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ କିଶନ 290 ରନ୍ ଯୋଡିଛନ୍ତି, ଯିଏକି ତାଙ୍କର 44 ତମ ODI ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ 2019 ପରଠାରୁ ଫର୍ମାଟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ, ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର 72 ତମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶତକ, 91 ବଲ୍ 113 ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ 409/8 ରନ୍ କରିଛି। 410 ଗୋଡ଼ାଇବା ବାଂଲାଦେଶ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ | ପଞ୍ଚମ ଓଭରର ପ୍ରଥମ ବଲରେ ଆକ୍ସାର ପଟେଲ 33 ରନ୍‌ର ଓପନିଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଅନାମୁଲ ହକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ତିନି ଓଭର ପରେ ଲିଟନ୍ ଦାସ ସିଧା ସିଧା ମିଡ୍ ଅଫ୍ ଫିଲ୍ଡର ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ମଶଫିକୁର ରହୀମ ସ୍ୱିପ୍ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବାରୁ ଆକ୍ସାର ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ୍ ପାଇଥିଲେ। ଆଠ ଓଭର ପରେ, ୟାସିର ଅଲି ଭାରତର ଏକ ସଫଳ ସମୀକ୍ଷାରେ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଫସି ରହିଥିଲେ। ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ ତାଙ୍କ ସ୍ଥିର ପ୍ରବାହରେ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ଷ୍ଟମ୍ପ ଉପରେ କଟା ଯାଇଥିଲେ।

ଯେହେତୁ ମହମୁଦୁଲ୍ଲା ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଫସି ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ପୋଡି ଦେଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ମେହିଡି ହାସନ୍ ମିରାଜ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ କୌଣସି ବୀରତ୍ୱ ଉତ୍ପାଦନ କରିନଥିଲେ, ଫଳାଫଳ ଏକ ପୂର୍ବ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏକ ପରାଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲା | ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍କୋର: ଭାରତ 40 ଓଭରରେ 409/8 (ଇଶାନ କିଶନ 210, ବିରାଟ କୋହଲି 113; ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ 2-68, ଇବାଡୋଟ ହୋସେନ 2-80) 34 ଓଭରରେ ବାଂଲାଦେଶ 182 କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି (ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ 43, ଲିଟନ ଦାସ 29; ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର 3-30, ଆକ୍ସର ପଟେଲ 2-22) 227 ରନ୍ରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.