ଯଦି କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଅପାର ସମ୍ପତି ତେବେ ହେଡ଼ କୋଚ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ଼ଙ୍କ ପାଖରେ କେତେ ସମ୍ପତି ଅଛି ଶୁଣିଲେ …

ଏହି ପୃଷ୍ଠାରୁ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ନେଟ ମୂଲ୍ୟ, ଜୀବନୀ, ବୟସ, ପତ୍ନୀ, ଉଚ୍ଚତା, ଓଜନ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ | ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ନେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି 23 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ (172 କୋଟି ଟଙ୍କା) | ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ତଥା ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ। କେବଳ “ୱାଲ୍” ବା “ନିର୍ଭରଶୀଳ” ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଦ୍ରାବିଡ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି | କ୍ରିକେଟ୍ କୁ ଭଦ୍ରବ୍ୟକ୍ତି ଖେଳ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ଦ୍ରାବିଡ଼ ପଡ଼ିଆରେ ଏବଂ ବାହାରେ ନିଜର ଶାନ୍ତ ପ୍ରକୃତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ସେ ପ୍ରାୟ 25,000 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି, ଜାତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ, ଅଣ୍ଡର -19 ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ, ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଏବଂ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ | ଏଠାରେ ଆମେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଖେଳାଳି ଭାବରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ କ୍ୟାରିୟର, ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ, ତାଙ୍କର ସଫଳତା ଏବଂ ରେକର୍ଡ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ରୋଜଗାର ଏବଂ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା |

 ଶ୍ରୀ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଜଣେ ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବରେ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ବହୁତ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା। କ୍ରିକେଟ୍ ପରେ ଶ୍ରୀ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘଟୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ସେ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୃତ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି | ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ 11 ଜାନୁଆରୀ 1973 ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ସେଣ୍ଟ ଜୋସେଫ୍ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଙ୍କର ପାଠପ .ା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ସେଣ୍ଟ ଜୋସେଫ୍ କଲେଜ ଅଫ୍ କମର୍ସରୁ ବାଣିଜ୍ୟରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ମାତ୍ର 12 ବର୍ଷ ବୟସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୧ – ବର୍ଷରୁ କମ୍, ୧ – ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଏବଂ ୧ 19 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଫେବୃଆରୀ 1991 ରେ ସେ ତାଙ୍କର ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ।

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ନେଟ ମୂଲ୍ୟ

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 23 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ହେବ ଯାହା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ପାଖାପାଖି | 172 କୋଟି ସେ ବିଭିନ୍ନ ଫର୍ମାଟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ମୂଲ୍ୟର ଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି | ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ଏଣ୍ଡୋର୍ସମେଣ୍ଟରୁ ଗ୍ରହଣ ଯୋଗ୍ୟ ଆୟ, ଜଣେ ସମୀକ୍ଷକ ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହୋଇ, ତାଙ୍କର ସର୍ବଦା ବଢୁଥିବା  ନେଟ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଅବଦାନ ରହିଛି |

ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ (2022) $ 23 ମିଲିୟନ୍ |

ଭାରତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ 172 କୋଟି

ବୃତ୍ତି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର |

ମାସିକ ଆୟ ଏବଂ ଦରମା 1 କୋଟି + |

ବାର୍ଷିକ ଆୟ 12 କୋଟି +

ଜନ୍ମ ତାରିଖ 11 ଜାନୁଆରୀ 1973 |

ବୟସ 48 ବର୍ଷ

ଇନ୍ଦୋର ରଖନ୍ତୁ |

ଉଚ୍ଚତା 1.68 ମି

ପତି-ପତ୍ନୀ ବିଜୟ ପେଣ୍ଡରକର (ମି। 2003)

ଫେସବୁକ୍ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଶେଷ ଅଦ୍ୟତନ 2022

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ନେଟ୍ ୱର୍ଥସାରୀ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.