ଇଂଲଣ୍ଡ ଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ହାରିବା 2023 ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ ଫାଇନାଲରେ ଭାରତର ଆଶାକୁ କେମିତି ବଢ଼ାଇ ପାରିବ

ରାୱଲପିଣ୍ଡିର ପାଣ୍ଡି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଖେଳର ଶେଷ ଦିନରେ କ୍ଷୀଣ ଆଲୋକରେ ବିଜୟକୁ ସିଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭୂତପୂର୍ବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା | ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ରେ 63 ରନ୍ ବିଜୟ ସହ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ସିରିଜ୍କୁ 1-0ରେ ଆଗେଇ ନେଇଛି | ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ଭୀକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ଲାଭ କରିଛି | ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ସେମାନଙ୍କର ସାହସିକ ଘୋଷଣା ସଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବାପରେ ସେମାନଙ୍କର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମାନସିକତା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା | ଖେଳଟି ଏକ ମୃତ ପିଚରେ ଏକ ଡ୍ର ଡ୍ର ପାଇଁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଘୋଷଣାନାମା ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଖେଳକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲା | ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳକୁ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପକୁ ଏକ ବଡ଼ ଉତ୍ସ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଇଥିବାରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିଜୟ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଉତ୍ସାହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଦୌଡ଼କୁଦ ଭାରତ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ତିକ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଖୁଛି।

ବାବର ଆଜାମ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ହାରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ କାରଣ ଏହା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହି ଦୋୖଡରେ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି। ଫଳାଫଳ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ (46.67%) ଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ (52.08) ରହିଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ (53.33%) କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର କେବଳ ଗୋଟିଏ ସିରିଜ୍ ଅଛି ଯାହାକି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡଠାରୁ ଦୂରରେ ଏବଂ ତେଣୁ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ଏକ ଦୂର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଯାଏ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (72.25) ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (60%) ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି | ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିବାଦ ବାହାରେ।

ଅନେକେ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏକ ବୈଠକ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି, ଦୁଇ ଦଳ ଚଳିତ ମାସରେ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ପରସ୍ପରକୁ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ୍ସଟ୍ରାଭାଗାନଜା ଆୟୋଜନ କରିବା ସହିତ କାର୍ଡ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଏକ ବଡ଼ ଅସନ୍ତୋଷ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.