2023 ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ଭାରତ କାହିଁକି ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ ତାହାର 3 ଟି କାରଣ ଏଠାରେ ରହିଛି

ଗତଥର ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ (ଡବ୍ଲୁଟିସି) ରେ ରନର୍ସଅପ୍ ଭାବରେ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଉ ଏକ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଶିକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଅବଶ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ସୀମା-ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ଫଳାଫଳ ଆବଶ୍ୟକ | ଚାରି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପକୂଳରେ ସ୍ୱାଗତ କରିବ। ଏଥର WTC ଫାଇନାଲ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମରେ ତିନୋଟି ଜିତିବାକୁ ପଡିବ |ଫେବୃଆରୀରେ ଆଗାମୀ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ହୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନପାରେ | ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ତିନୋଟି କାରଣ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା:

# 1 ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଫର୍ମ |

ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ତଥା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଯଥାକ୍ରମେ ମାତ୍ର 2 ଏବଂ 4 ଖେଳ ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ 90 ଏବଂ 137 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହାରାହାରି 30 ଥିବାବେଳେ କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ହାରାହାରି 17.12 ରହିଛି।ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ମାନର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଭଲ କରିନାହାଁନ୍ତି | 6 ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ହାରାହାରି 26.50 ରେ 265 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ସେ କ’ଣ ସବୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କର କିଛି ସୁଯୋଗ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରତାରଣା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି, 6 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ହାରାହାରି 29.66 ରନ୍ କରି 178 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ରମରେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଏବଂ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା କେବଳ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ଚଳିତ ବର୍ଷ 400 ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଦୁହେଁ ହାରାହାରି 45 ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିମ୍ନ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମ ସହିତ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ଫେବୃଆରୀରେ ପାର୍ଟିକୁ ଆସିବାକୁ ଟପ୍ ଅର୍ଡର ଆସିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିବା ଠିକ୍।

# 2 ମ୍ୟାଚ୍ ଖସିଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ |

କୋହଲି-ଶାସ୍ତ୍ରୀ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ କ୍ରିକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଖେଳିବା ପାଇଁ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା। ହେଡ୍-ଅନ୍ ପନ୍ଥା ଭାରତର ଟେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ବପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଲା ଏବଂ କେବଳ ଘରେ ନୁହେଁ, ଦୂର ଅବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କଲା |ତଥାପି, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ସମାନ ହୋଇନଥିଲା | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦାହରଣ ଥିଲା | ପ୍ରାୟତ  ନୁହେଁ, ଭାରତ ଚିପୁଡ଼ି ଲଗାଇବା ଏବଂ ଖେଳ ଜିତିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ପାଇଛି |ତଥାପି, ସେମାନେ ଏକ ଅନଭିଜ୍ଞ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳକୁ ଏକାଧିକ ଥର ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଦେଲେ | ଏହା ହେଉଛି ସମାନ ପ୍ରୋଟିସ୍ ଦଳ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି |

# 3 ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପଲବ୍ଧତା ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ |

ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରାଙ୍କ ଆଘାତ ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତର ଝଟକା | ଏସି ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ 22 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଲମ୍ବା ଫର୍ମାଟରେ ହାରାହାରି 20.31 |ଉପମହାଦେଶର ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ପିନରମାନେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାରୁ ଆୟୋଜକମାନେ ଆକ୍ସର ପଟେଲ ଏବଂ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ଙ୍କ ପରି ଗଣନା କରିପାରନ୍ତି | ତେଣୁ, ବୁମରାର ଅନୁପସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ହୁଏତ ଅଧିକ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ପନ୍ତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ହୋଇନପାରେ। 25 ବର୍ଷୀୟା ସହିତ ଜଡିତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କ୍ରିକେଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରାଥମିକତା, ତାଙ୍କ ସୁସ୍ଥତାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.