ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ହେବା ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଆଶା ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି କି ?

2022 ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ପାଇଁ କଠିନ ବର୍ଷ ହୋଇଛି | ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରୋହିତ ଶର୍ମା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) କୁ ପାଞ୍ଚଟି ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ରେକର୍ଡ କରି ନିଜର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୂତନ ଟାଇଟଲ୍ ସହିତ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବଦଳାଇବାକୁ ସମାଲୋଚକମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ଆରସିବି ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇ ପାରିନଥିଲେ।ତେବେ, ଏକ ମେଗା ନିଲାମ ପରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ (ଜିଟି) ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ୍ (LSG) ର ଦୁଇଟି ନୂତନ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସମେତ ସମସ୍ତ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ MI ର ମୂଳ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପଛରେ ଗଲା, ମୁମ୍ବାଇ ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ଏହାର ଖରାପ ସିଜିନ ର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇ ତଳେ ରହିଲା | IPL 2022 ରେ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲ୍ (ଦଶମ ସ୍ଥିତି) |

ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ, ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପୁଣି ଥରେ କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲା, ବାଂଲାଦେଶ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ବିପକ୍ଷରେ ପରାଜୟ ପରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା – ଯେଉଁମାନେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବାର ପଥରେ ଥିଲେ। ହାରିବା ସହିତ ଶର୍ମା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ହରାଇଥିଲେ। ଭାରତର ମୋଟ 186 ରନ୍ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ 136 ରନ୍ ପାଇଁ ନଅ ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଡ୍ରାଇଭର ସିଟରେ ଥିବା ସତ୍ୱେ ବାଂଲାଦେଶ – ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ବିପକ୍ଷରେ ଅନେକ ଥ୍ରୀଲର ହରାଇ ଭାରତକୁ ନିଜର ସ୍ୱାଦ ଦେଇଥିଲା। ପରାଜୟର ଜହ୍ନରୁ ବିଜୟ ଛଡ଼ାଇ ଔଷଧ | ସେ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ଯେହେତୁ ସେ କିଛି ଖରାପ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ମହମ୍ମଦ ପ୍ରଥମ ODI ରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଶର୍ମାଙ୍କ ସାଧାରଣ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଭାରତକୁ ଖେଳକୁ କିପରି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି ତାହା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

“ଅଧିନାୟକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଥିଲା। ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଠାରୁ ଏହା ଆଶା କରାଯାଇନଥିଲା। ମୁଁ ସହମତ ଯେ ସେ ଜଣେ ଭଲ ଅଧିନାୟକ, କିନ୍ତୁ ସେ ଖେଳୁଥିବା ଦଳ ଏବଂ ସେ କରୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ। ୱାଶି ସୁନ୍ଦର ପାଞ୍ଚ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି, ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।” ଗୋଟିଏ ସୀମା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରନ୍ତୁ, ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କୁ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ସହ ଯାଇଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଅଭିଜ୍ଞ ନଥିଲେ। ଆପଣ କୁଲଦୀପ (ସେନ୍) ଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଥିଲେ। ଆପଣ ଚହର ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି, ସେ କୈଫ ସୋନି ଲାଇଭକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ଥାନ ପାଇନାହିଁ, ବେଳେବେଳେ ଖେଳୁଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ | ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର ନିୟମିତ ଖେଳନ୍ତି ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.