ହରମାନପ୍ରୀତ କୌର ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍କୁ ନେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏମିତି କିଛି ବଡ଼ ବିବୃତି ଯାହା ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ପାଇଁ ..

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଗାମୀ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ଭାରତର ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଉତ୍ସାହ ହେବ ବୋଲି ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ହରମାନପ୍ରୀତ କୌର  ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। “ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ କାରଣ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବୋର୍ଡ, ଇଂଲଣ୍ଡ ବୋର୍ଡର ସାକ୍ଷୀ ରହିଛୁ, ସେମାନେ ଡବ୍ଲୁବିବିଏଲ୍ ଏବଂ ଦି ଶହେଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ ଆଥଲେଟ୍ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ, ସେଠାରେ ଅଛି ଘରୋଇ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବଡ ବ୍ୟବଧାନ ଯାହା କିଛି କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳି ମେଳ କରିପାରିନଥିଲେ, କାରଣ ଯଦିଓ ଆପଣ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଭଲ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ହଠାତ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳ ଖେଳନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କଣ କରିବେ ଏବଂ କିପରି କରିବେ ତାହା ବୁଝିପାରିବେ  ନାହିଁ |

ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଏକ ଉତ୍ତମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେବ ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜାଣିଛନ୍ତି, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଏମିତି କିଛି ଯାହା ସେମାନେ ରାତାରାତି ସେମାନଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ମାନସିକତାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ହରମନପ୍ରୀତ ‘ବ୍ଲୁଜ୍ ଅନୁସରଣ’ ଶୋ’ରେ କହିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ | ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ ମଧ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। “କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲରେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ, ତାହା ଏମିତି କିଛି ହେବ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦେବ, ସେମାନେ ଭଲ ଖେଳିବେ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କ’ଣ ବୁଝିପାରିବେ “ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ଦଳରୁ ମନୋନୀତ ଖେଳାଳିମାନେ ବେଳେବେଳେ ମୁଁ ଦେଖିପାରୁଛି ଯେ ସେମାନେ ଖାଲି ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ କିପରି ବୁଝିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି? ସେମାନଙ୍କର ଖେଳ ଯୋଜନା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ। “

“ତେଣୁ, ଏହି ବ୍ୟବଧାନକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ଏବଂ ଆମେ ଖୁସି ଯେ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ଆମକୁ କିଛି ଭଲ କ୍ରିକେଟ୍ ମିଳିବ। ତେଣୁ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବା |ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମହିଳା ଦଳ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ହରମାନପ୍ରୀତଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ T20I ଏବଂ ODI ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜରେ ପରାସ୍ତ କରି 2022 ବର୍ମିଂହାମ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲା ଏବଂ ସପ୍ତମ ମହିଳା ଏସିଆ କପ୍ ଟ୍ରଫି ଯୋଡିବା ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ 3 ତିହାସିକ ODI ସିରିଜ୍ ଜିତିଥିଲା | ଉପ-ଅଧିନାୟକ ତଥା ବାମହାତୀ ଓପନର୍ ସ୍ମୃତି ମାନ୍ଧାନା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ମହିଳା ଆଇପିଏଲ୍ କିପରି ଭାରତୀୟ ଘରୋଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ଯାହାକି ‘ଦି ଶହେ’ କିମ୍ବା ଡବ୍ଲୁବିବିଏଲ୍ ଯଥାକ୍ରମେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.