ଟପ ରାଙ୍କ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2023 କୁ ନେଇ ଏମିତି କିଛି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି Harmanpreet Kaur

ଭାରତର ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଗତ କିଛି ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘଟଣା ଘଟିଛି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ମିତାଲି ରାଜଙ୍କ ଅବସର ପରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରି ହରମାନପ୍ରୀତ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ଏବଂ ସାହସୀ ଶୋ ’କରିବ।ଗତ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ବ୍ଲୁରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ଜିତି କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଇଂଲଣ୍ଡକୁ 3-0ରେ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ଏକ “ପେ ଇକ୍ୱିଟି ପଲିସି” ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସମାନ ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ମିଳିବ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ଜଣେ eତୁପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଚାରକ ହୋଇ ହରମାନପ୍ରୀତ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ପେ ଇକ୍ୱିଟି ନୀତି ଲାଗୁ ହେଲେ ଦାୟିତ୍ୱ  ମଧ୍ୟ ବଢିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସିରିଜରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘରୋଇ ପାଳି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଗତି ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆଶା କରିବ | ଏହି ସିରିଜ୍ର ବିଲ୍ଡ-ଅପ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହ୍ରିତିକେଶ କାନିତକରଙ୍କୁ ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ‘ପୂର୍ବତନ କୋଚ୍’ ରମେଶ ପାୱାରଙ୍କୁ ସ୍ପିନ ବୋଲିଂ କୋଚ୍ ଭାବେ ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ (ଏନସିଏ) କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅତୀତରେ କାନିତକରଙ୍କ ସହ କାମ କରି ଖେଳାଳିମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ଭାଳି ପାରିବେ।

ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ 25 ଥର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ 18 ଥର ଜିତିଛି। ଗୋଟିଏ ଖେଳର କୌଣସି ଫଳାଫଳ ନଥିବା ବେଳେ ଭାରତ 6 ଥର ଜିତିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଦଳ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ହରମାନପ୍ରୀତ ବିଶ୍ୱାସ  କରନ୍ତି ଯେ ପରିଚିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଦଳ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦଳର ଯଥେଷ୍ଟ ଅଗ୍ନି ଶକ୍ତି ଅଛି | ଡିଏ ପାଟିଲ ୱିକେଟ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଉଭୟ ଦଳ ସେମାନଙ୍କର ବଡ଼ ବନ୍ଧୁକରେ ନିଜର ଆଶା ବାନ୍ଧି ରଖିବେ – ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସ୍ମୃତି ମଣ୍ଡନା, ଶାଫାଲୀ ଭର୍ମା ଏବଂ ଜେମିମା ରୋଡ୍ରିଗୁସ୍ ଆଶା କରିବେ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶୀଘ୍ର ଅଛି। ଆଶା କରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଇନ୍ ଅଧିନାୟକ ଆଲିସା ହେଲିଙ୍କ ଉପରେ | U-19 ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ନିକଟରେ ଭାରତ U-19 ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଶାଫାଲୀ ଏବଂ ରିଚା ଘୋଷ ଏହି ସିରିଜର କିଛି ଅଂଶ ହରାଇବେ କାରଣ ସେମାନେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଶିବିରରେ ଯୋଗଦେବେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଶାଫାଲୀ ଖାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଛି | ଅଦ୍ୟାବଧି ଭାରତୀୟ ଓପନର୍ଙ୍କର ମିଶ୍ରିତ ବର୍ଷ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ କିପରି ମୁକାବିଲା କରିବେ ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମହିଳା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ହରମାନପ୍ରୀତ ବିଶ୍ୱାସ କରିବେ ଯେ ଦଳ “ଆମେ ତିନିମାସ ଧରି ଖେଳିଥିବା କ୍ରିକେଟ୍ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହିଁବୁ ଏବଂ ଆମେ ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବୁ ନାହିଁ। ଆମର ଆଭିମୁଖ୍ୟ… ” ଅଧିନାୟକ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସଫଳ ବର୍ଷ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ହାରାହାରି 35.18 ରେ 17 ଟି -20 ରେ 387 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢିବେ, ଦଳ ପରିଚାଳନା ଆଶା କରିବ ଯେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ଏକ ପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ପୂର୍ବରୁ ପୁନଗଠନ ଏବଂ ପୁନରଣନୀତି କରିବେ। । ଘରୋଇ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ସିଜିନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ସ୍ନେହ ରାଣା, କିରଣ ନାଭଗିର ଏବଂ ଦିନଲାନ ହେମାଲାଥାଙ୍କୁ ଛାଡି ବାମହାତୀ ସିମର ଅଞ୍ଜଳି ସରଭାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ସିନିୟର ମହିଳା ଟି -20 ଟ୍ରଫିରେ ସିନିୟର ମହିଳା ଇଣ୍ଟରରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। -ଜୋନାଲ ଟି -20 ଟ୍ରଫି, ଏବଂ ଲେଗ-ସ୍ପିନର ଦେବିକା ବିଦ୍ୟା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.