ଏହି 3 ଟି କାରଣ ପାଇଁ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ବନାମ ବାଂଲାଦେଶ ପାଇଁ ନିଜର XI ବଦଳାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ

ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରବିବାର ଦିନ ଏକ ଦିନିକିଆରେ ବାଂଲାଦେଶକୁ ହରାଇଛି। ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୧-୧ରେ ଆଗୁଆ ହେବା ସହ ଡିସେମ୍ବର 7 ତାରିଖ ଦିନ ଢ଼ାକା ସ୍ତିତ ଶେର୍-ଇ-ବଙ୍ଗଳା ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଟାଇଗର୍ସ ଏକ ଅସମ୍ଭବ ୱିକେଟ୍ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ବିଳମ୍ବରେ ସେମାନଙ୍କର ଉଦାସୀନ ଧଳା-ବଲ୍ ଫର୍ମକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ପାଇଁ କିଛି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବିଚାର କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ | ଏହି ସମସ୍ୟା ଉପରୁ ଆସିଛି, ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଭଳି ବଡ ନାମ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଫର୍ମାଟରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଖେଳାଳି ଆହତମୁକ୍ତ ରହିବେ ବୋଲି ଭାବି ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ରେ ସେମାନେ କରିଥିବା ମିଶ୍ରଣରେ ଲାଗି ରହିବା ବୋଧହୁଏ ଭାରତର ସ୍ୱାର୍ଥରେ | ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ପାଇଁ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଏକ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ତିନୋଟି କାରଣ ଅଛି |

1. ତୃତୀୟ ODI ରେ ଭାରତର କୌଣସି  ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଓପନର୍ ନାହିଁ |

ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅର୍ଡର ବିତରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କର ଶେଷ 10 ଟି ଇନିଂସରେ ମାତ୍ର 30+ ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ଶିଖର ଧାୱନ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷ ସହ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବିରାଟ କୋହଲି, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ଫର୍ମାଟରେ କମ୍ ସ୍କୋରର ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଅଛି | ଯଦି ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ଦଳରେ ସ୍ଥିତି ବିପଦରେ ଅଛି, ଯଦିଓ ଏହା ଧୱନ | ସାଉଥପାଉ 37 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ଏବଂ ତାଙ୍କ ଖେଳ ଆଧୁନିକ ଧଳା-ବଲ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ମନେ ହେଉନାହିଁ | ସେ ନିକଟରେ ଅଧିକ ନୋଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଏବଂ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଲିଡ୍ ଅପ୍ ରେ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବା ଏକ ଖରାପ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ନାହିଁ | ତେବେ ଧାୱନଙ୍କୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ବେଞ୍ଚରେ ଭାରତର କୌଣସି ପ୍ରକୃତ ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। ODI ରେ 30 ଦଶକ ଆରମ୍ଭରେ ଇଶାନ୍ କିଶନ ହାରାହାରି ଥିବାବେଳେ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଅର୍ଡରର ଶୀର୍ଷରେ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବା ହୁଏତ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ରଜତ ପାଟିଦାରଙ୍କୁ ବୋଧହୁଏ ଏକ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାକଅପ୍ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି, ତେଣୁ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ଭାରତ ଧାୱନଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

2. ସେନ୍, ଚହର ଏବଂ ଠାକୁରଙ୍କ ଗତି ତ୍ରିକୋଣକୁ ଏକ ବର୍ଦ୍ଧିତ ରନ୍ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବନାମ ଭାରତ

ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତ ଚାରି ପେସର୍ ସହିତ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା | ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ତାଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ 50 ଓଭରର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇସାରିଥିବାବେଳେ ଦୀପକ ଚହର ଏବଂ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁରଙ୍କ ବିଷୟରେ ସମାନ କଥା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ଯୋଡି ଅତୁଳନୀୟ ଯେ ସେମାନେ ବ୍ୟାଟିଂ ଗଭୀରତା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସୀମିତ ଓଭର ବୋଲର ଭାବରେ ଉଭୟଙ୍କର ସୀମିତତା ଅଛି | ପାୱାରପ୍ଲେରେ ଏକ ପ୍ରୋବିଂ ମନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ଶେଷ ଓଭର ଉପରେ ଭଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହିତ ଚହର ଏବଂ ଠାକୁର ସିରିଜ୍ ଓପନର୍ରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଚହର ତାଙ୍କର ଶେଷ ମନ୍ତ୍ରରେ ପ୍ଲଟ୍ ଟିକେ ହରାଇଲେ, ଦଳରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଡେବ୍ୟୁରେ କୁଲଦୀପ ସେନ୍ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ସେ ଏକ ଓଭରରେ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ ବେଞ୍ଚରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ସେନ୍ଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଅତିକମରେ କିଛି ଖେଳ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଓଭରରେ ଏକ ହିଟ୍-ଡେକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଏକ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସେନ୍ ଭଲ ଫିଟ୍ ହୋଇଛି |

3. 2023 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ଲିଡ୍ ଅପ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ପାଇଁ ସ୍ଥିରତା ମୁଖ୍ୟ ଥିମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ , ଭାରତ ତାଲିମ ଅଧିବେଶନ |

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଉଭୟ ସ୍ୱାର୍ଡ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଖେଳିବା ସହ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଲିଡ୍ ଅପ୍ ଚୟନରେ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଭାରତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦଳରେ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମାଲୋଚନା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ବିଚିତ୍ର ଚୟନ ନୀତି, ପ୍ୟାନେଲରୁ କୌଣସି  ଯୋଗାଯୋଗ ନହେବା | ଚେତନ ଶର୍ମା ଏବଂ କୋ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହା ବଦଳିପାରେ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଭାରତ ହାଫାଜାର୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଦଳ ପରିଚାଳନା ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ରନ୍ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ତୁରନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.