ବର୍ତ୍ତମାନର ଖେଳାଳିମାନେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ – ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ମଦନ ଲାଲ ବର୍ତ୍ତମାନର ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ବାଂଲାଦେଶରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ରମାଗତ ସିରିଜ୍ ପରାଜୟ ବିଷୟରେ ସେ ନିଜର ମତ ଦେଉଥିଲେ। ଓପନିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ  ୱିକେଟ୍ ହରାଇବା ପରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚକୁ ରନ୍ରେ ହରାଇଲା। ଦଳ ମହମ୍ମଦ ଶାମି, ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦୀପକ ଚହର ଆହତ କାରଣରୁ ନିଜର ଓଭର ପୂରଣ କରିପାରି ନଥିଲେ। ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଖେଳରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଚହର ଏବଂ କୁଲଦୀପ ସେନ୍ ବାହାରେ ଅଛନ୍ତି। “ଦଳ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ଯାଉନାହିଁ। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୁଁ ଦଳରେ ତୀବ୍ରତା ଏବଂ ଜୋସ୍ ଦେଖି ନାହିଁ ବୋଲି ଲାଲ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି।“ସେମାନେ ଏକ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଭଳି ନୁହଁନ୍ତି। ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିବାର ଉତ୍ସାହ ହଜିଯାଉଛି | ଖେଳାଳିମାନେ ଥକି ଯାଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନେ କେବଳ ଗତି କରୁଛନ୍ତି | ଏହା ଏକ ଗୁରୁତର ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ରୋହିତଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଲାଲ କହିଛନ୍ତି: “ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଏହା କହିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବିଷୟ। କିଛି ଗୁରୁତର ଭୁଲ୍ ଅଟେ। “କାହିଁକି ଅଯୋଗ୍ୟ ଖେଳାଳି ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି? ଯଦି ସେମାନେ ବିଶ୍ରାମ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ସମୟରେ ଏକ ବିରତି ଦିଅନ୍ତୁ | ଆପଣ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତୁ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ୍ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ”

ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ପାଇଛନ୍ତି

ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନୂତନ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି |ବିରାଟ କୋହଲି ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅବଦାନକୁ ନକଲ କରିବା ଯେକୌଣସି କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ | ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ସୁଦୂର ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ନିଜକୁ ‘ଚେଜ୍ ମାଷ୍ଟର’ ଟ୍ୟାଗ୍ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ନୂତନ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି, ଯିଏ ବିରାଟଙ୍କ ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କେହି ନିକଟତର ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତୀୟ ଭେଟେରାନ କ୍ରିକେଟର ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ନୂଆ କୋହଲିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

କାର୍ତ୍ତିକ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର 2022 ମସିହାରେ ODI ରେ ଭାରତର ସର୍ବାଧିକ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି ଭାବରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ନାମ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ।“ଆୟର୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ODI ରେ ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର 700+ ରନ୍ ଅଛି, ଏବଂ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥାଏ ଯେ ODI ଫର୍ମାଟ୍ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଦୁର୍ଗ | ସେ ଅଳ୍ପ କିଛି ବଲ ନେବାକୁ ଏବଂ ପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ସେ ଭଲ ସ୍ପିନ୍ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ” ସେ ଜଣେ ମିଶନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ୱିକେଟ୍ ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ପଡ଼େ ସେ ହାର ମାନନ୍ତି ନାହିଁ, ଏବଂ ମୁଁ ତାଙ୍କର ସେହି ଗୁଣକୁ ଭଲ ପାଏ | ସେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ନାମ ବନାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହା କରିସାରିଛନ୍ତି, ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ୨ୟ ଦିନିକିଆ ଭଳି ଖେଳ ଯେଉଁଠାରେ ଆଇୟର 120-130 ରେ ଅପରାଜିତ ରହିବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତେ। ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.