ରିଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରସ୍କୃତ ହେବେ ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଓ କଣ୍ଡକ୍ଟର

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ପନ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିବା ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଏବଂ କଣ୍ଡକ୍ଟର ପାନିପାଟ ବସ୍ ଡିପୋ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ହରିୟାଣା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ମାନିତ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ପାନିପାଟ ବସ୍ ଡିପୋ ଜିଏମ୍ କେ ଜଙ୍ଗ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ସୁଶୀଲ କୁମାର ଏବଂ କଣ୍ଡକ୍ଟର ପରମଜିତ୍ ତୁରନ୍ତ କାର ଆଡକୁ ଦୌଡ଼ି ପନ୍ତଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛୁ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ମାନବିକତାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବେ। ଏହି ସମୟରେ କଣ୍ଡକ୍ଟର ପରମଜିତ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପନ୍ତଙ୍କୁ କାରରୁ ନେଇଯିବା ମାତ୍ରେ ଗାଡିଟି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରି 5-7 ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଜଳି ଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ବଡ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଦଳର କ୍ରିକେଟର। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପନ୍ତ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। 25 ବର୍ଷୀୟାଙ୍କର ପିଠି, କପାଳ ଏବଂ ଗୋଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି।

ମୁଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଦେଖୁ ନାହିଁ, ଏବଂ ମୁଁ ଜାଣି ନଥିଲି ଯେ ସେ ପନ୍ତ – ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଯିଏ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ |

ତାଙ୍କ କାର ଏକ ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ପନ୍ତ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପନ୍ତଙ୍କ କାର ଏକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜଳୁଥିବା କାରରୁ ବାହାରିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ପନ୍ତ ନୂଆ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଘରକୁ ଯାଉଥିଲେ। ସେ ଆଣ୍ଠୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ 2023 ଆରମ୍ଭରେ ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀ (ଏନସିଏ) ରେ ରହିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା | ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହରିୟାଣା ରୋଡୱେ ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ସୁଶୀଲ ମାନ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ।“ମୁଁ ମୋର ବସ୍ ଅଟକାଇ ଡିଭାଇଡର୍ ଆଡକୁ ଦୋଉଡିଲି ମୁଁ ଭାବିଲି କାରଟି ଅଟକି ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇ ବସ୍ ତଳେ ଆସିବ | ଡ୍ରାଇଭର ଝରକା ବାହାରେ ଥିଲା ଏବଂ ମୋତେ କ୍ରିକେଟର ବୋଲି କହିଥିଲେ ବୋଲି ସେ ଏନଡିଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସୁଶୀଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ଡାକିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତେବେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଫୋନ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।“ମୁଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଦେଖୁ ନାହିଁ, ଏବଂ ମୁଁ ଜାଣି ନଥିଲି ଯେ ସେ ପନ୍ତ। କିନ୍ତୁ ମୋ ବସ୍‌ରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପରେ, ମୁଁ କାରଟିକୁ ଆଉଥରେ ଯାଞ୍ଚ କଲି, ଏହା ଭିତରେ ଆଉ କେହି ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ | ମୁଁ ତାଙ୍କ ନୀଳ ବ୍ୟାଗ ଏବଂ INR 7,000-8,000 କାରରୁ ନେଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଦେଇଥିଲି। ”ଏହାପୂର୍ବରୁ ଖବର ପାଇ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପନ୍ତଙ୍କ ଟଙ୍କା ନେଇ ପଳାଇଥିଲେ। ଗାଡିରୁ ବାହାରିବା ପରେ ପନ୍ତ ନିଜେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାକିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.