ଭାରତ ବନାମ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ରେ ରୋହିତ ଆହତ ହେବ ପରେ ଫ୍ୟାନ୍ସ ଅପିଲି ବିରାଟ କରାଯାଉ ଅଧିନାୟକ . ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ନାମିତ କରିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ସମୟରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ପରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଉପଲବ୍ଧତା ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ରାହୁଲ ତୃତୀୟ ODI ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ପରିଦର୍ଶକମାନେ 227 ରନରେ ଜିତିଥିଲେ। 131 ବଲରୁ ଇଶାନ କିଶନ 210 ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି 91 ବଲରୁ 113 ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ଅନେକ କ୍ରିକେଟ୍ ବିସିସିଆଇକୁ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି। କେହି କେହି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ହେବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଲୋକ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ପରେ, ବିରାଟ କୋହଲି ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଖେଳର ଦୀର୍ଘତମ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି କେଏଲ ରାହୁଲ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଆଗାମୀ ତିନି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ରାହୁଲ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଇନ୍ ଅଧିନାୟକ। ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲଙ୍କୁ ରେଡ୍ ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ଯଦି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୁଏ ତେବେ ଏକ ସମ୍ମାନ ହେବ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ରୋମାଞ୍ଚକର ଆଶା ଏବଂ ମୁଁ ମୋର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦକ୍ଷତାକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି | ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ହେବ ବୋଲି ରାହୁଲ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି।

ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ କେଏଲ୍ ତାଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବ୍ୟାକ ସ୍ପାମ୍ କାରଣରୁ ବିରାଟଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ 7 ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ଖେଳକୁ ହରାଇଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ପରାଜୟ ପରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଜଣେ ନୂତନ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ରହିବେ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ODI ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତର ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା, ଯଦି ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିସିସିଆଇ ଲୋଭନୀୟ ପଦ ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରେ। 2016 ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରେ ବୁମ୍ରା ଜଣେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ପେସରଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ସେ କହିଥିଲେ – “ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ହେବ ଏକ ସମ୍ମାନ ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.