ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବାଦ 5 ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଯିଏ IPL 2023 ର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଖେଳାଳି

ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ନିଲାମରେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ ମିନି ନିଲାମ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିଲା, ତଥାପି ନିଲାମ ପୁଲରେ କିଛି ବଡ ଭାରତୀୟ ନାମ ଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ରିକେଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର 23 ରେ କୋଚିରେ ଏକ ବଡ଼ ବେତନ ପାଇଥିଲେ। , ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ କାମେରୁନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ନିଲାମ ଦିବସର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ସମସ୍ତେ INR 16-ପ୍ଲସ୍ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପାଇଲେ, ସେଠାରେ କିଛି ଚୋରି କାରବାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା, ତଥାପି ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଯିଏକି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବେତନ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ |

1. ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ |

ଗତ ବର୍ଷ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ମାୟାନକ, INR 14 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯିବା ପରେ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଗରିବ ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଦୁଇ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଏକ ଟପ୍ ଅର୍ଡର ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଖୋଜୁଥିବା ବେଳେ ମାୟାନ୍କ ବଡ ଟଙ୍କା ଆଣିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ (SRH) ଶେଷରେ ତାଙ୍କୁ INR 8.25 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଲା | ମାୟାନକ୍ ସନରାଇଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅଧିନାୟକ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ଅଭିଷେକ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ଏକ ଗୁଣାତ୍ମକ ଓପନିଂ ଯୋଡି ଗଠନ କରିବେ, ଏବଂ ରାହୁଲ ତ୍ରିପାଠୀ No. 3 ଅନୁସରଣ କରିବେ |

2. ଶିବମ୍ ମାଭି

କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ଦ୍ୱାରା ମେଗା ନିଲାମରେ INR 7.25 କୋଟିର ଏକ ବଡ ବେତନ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଶିବମ୍ ମାଭି ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଇପିଏଲ୍ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ଖୁବ୍ କମ୍ ଭାରତୀୟ ପେସର୍ ମଧ୍ୟରୁ ମାଭି ବଡ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ସେ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସର ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ରୟ ହୋଇଥିଲେ। ମାଭି INR 6 କୋଟି ପାଇଲେ ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କ ସହ ଜିଟି ପାଇଁ ଅଗ୍ରଣୀ ବୋଲର ହେବେ |

3. ମୁକେଶ କୁମାର

ଘରୋଇ ସର୍କିଟରେ ବେଙ୍ଗଲ ପେସର ମୁକେଶ କୁମାର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାରତୀୟ ପେସର୍ ଭାବରେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏ ବିପକ୍ଷରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ODI ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଡାକରା ମଧ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ପେସର୍ ପାଇଁ INR 5.5 cr ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଶେଷ କରିଛି ଏବଂ ଅନ୍ରିଚ୍ ନର୍ଟେଜେ ଏବଂ ଖଲିଲ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ସହିତ ପେସ୍ ଆକ୍ରମଣର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇପାରେ |

4. ବିଭ୍ରାନ୍ତ ଶର୍ମା |

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭିଭ୍ରାଣ୍ଟ ଶର୍ମା, ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା କାରଣ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ INR 2.6 କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲା। ଭିଭ୍ରାଣ୍ଟ ତାଙ୍କ ଘରୋଇ ଦଳ ପାଇଁ ଅବଦୁଲ ସମାଦ ଏବଂ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କ ସହ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା SRH କୁ ଆସିବା ଉପରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଭାବ ମନେହୁଏ |

5. ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ |

ଅନ୍ୟ ଏକ ବଡ ଭାରତୀୟ ନାମ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ ଯାହା ପାଇଲେ ତାହାଠାରୁ ବହୁତ ବଡ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା | ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଦ୍ୱାରା  INR 2.4 କୋଟି ପାଇଁ କ୍ରୟ କରାଯାଇଥିଲା କାରଣ ଲକ୍ଷ୍ନ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସ୍ ତାଙ୍କୁ ମେଗା ନିଲାମରେ ମୁକ୍ତ କରିବା ପରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.