ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶ ଠାରୁ ହାରିବା ପରେ ଯୁବରାଜ ସିଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ଦେଇଛନ୍ତି କେତେ ମାର୍କ

ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ଭାରତର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଚମତ୍କାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବଡ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିବାରେ ବିଫଳତା କେବଳ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଦକ୍ଷତାକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନାର କାରଣ ହୋଇଛି। 2021 ମସିହା ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ଘରେ ଏକାଧିକ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ଜିତିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଏକ ସୁପର ଫାଇନ୍ସ ଏବଂ ପରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସେମିଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା କେବଳ ରୋହିତ ଡିଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ରବିବାର ଦିନ ଢ଼ାକାରେ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶକୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଗଲା। ଭାରତ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଏକ ଅଣ୍ଡରହ୍ଲାମିଂ ସୋ ଲଗାଇବା ପରେ 10 ଓଭର ସହ 186 ରନ୍ କରି ବାଂଲାଦେଶ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ଦେଇ ଥ୍ରୀଲର ଜିତିବା ପାଇଁ ଗୋଡ଼ାଇଥିଲା। 136/9 ରେ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶକୁ ମ୍ୟାଚରେ ରଖିଥିଲା, କିନ୍ତୁ 51 ରନ୍ ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଅପରାଜିତ ଶେଷ ୱିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ମେହିଡି ହାସନ ଏବଂ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟରେ ନିଜ ଦଳକୁ ଘରକୁ ନେଇଥିଲେ।

ଏହି ସମାଲୋଚନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ତଥା ରୋହିତଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ସାଥୀ ଯୁବରାଜ ସିଂ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ପୋର୍ଟସକେଡାର ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଯୁବରାଜ ରୋହିତଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ 10 ଟି ରେଟିଂ ମଧ୍ୟରୁ 10 ଟି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ଭାରତର ସର୍ବଶେଷ ନିରାଶାଜନକ ଫଳାଫଳ | ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖିବା ସୂଚାଇଦିଏ ଯେ ଯୁବରାଜଙ୍କ ବିଚାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ ହୋଇନପାରେ। 2017 ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରି ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ପୂରଣ କରିଥିବାରୁ ରୋହିତ 70 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 54 ଟି ଜିତିଛନ୍ତି। ODI ରେ ରୋହିତଙ୍କର ଏକ ଭଲ ରେକର୍ଡ ଅଛି, 17 ଟି ମଧ୍ୟରୁ 13 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛି | ଟି -20 ରେ ତାଙ୍କର ରେକର୍ଡ ଆହୁରି ଭଲ – ସେ ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଟି -20 ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି – କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଅଧିକ – ଏବଂ 51 ଟି ମଧ୍ୟରୁ ରୋହିତ 39 ଟି ଜିତି ହାରିଛନ୍ତି।

ଏହା କହିସାରିବା ପରେ, ଭାରତର ଟି-୨୦ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ରୋହିତଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ହୁଏତ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଥାଇପାରେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଭାରତ ଛାଡିବା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ତିନି-ଟି -20 ସିରିଜ ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ପ୍ରଥମ ସିଜନରେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ ସହିତ ଆଇପିଏଲ୍ 2022 ଜିତିଥିବା ହାର୍ଦ୍ଦିକ ରୋହିତଙ୍କୁ ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ବଦଳାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ 24 ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍ 2024 ରେ ନକ୍ ଆସିବା ବେଳକୁ ରୋହିତଙ୍କୁ 37 ବର୍ଷ ହେବ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି ଯେ ସେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ମିଶି ଗଣନା ବାହାରେ ରହିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.