ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ସଫଳ ହେବେକି ନାହିଁ ପଢନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ବଡ଼ ଦାବି

ମାଉଣ୍ଟ ମାଉଙ୍ଗାନୁଇରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ସମୟରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରେ ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉପସ୍ଥାପନା ସମାରୋହରେ ଭାରତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବିଷୟ ବଢାଇଥିଲେ |ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କୁ ଭାରତ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ରେଡ୍-ବଲ୍ ଅଭିଳାଷ ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ, 32 ବର୍ଷିୟା ଅତ୍ୟଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ରେଡ୍-ବଲ୍ ଫର୍ମାଟ୍ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ଭଲ ଧାରଣା ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ’। ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଭାରତରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରଠାରୁ ଟି-୨୦ ଫର୍ମାଟରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ 42 ଟି ମ୍ୟାଚରୁ 1400 ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇସିସି ଟି -20 ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ଶୀର୍ଷରେ ଗର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ଷର ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ଅଟନ୍ତି | ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର, ଯେପରି ସେ ଠିକ୍ ଭାବରେ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି, ଏକ ଭଲ ରେକର୍ଡ ରହିଛି, 77 ଟି ମ୍ୟାଚରୁ 5300 ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରି ହାରାହାରି 44 ଟିରେ 14 ଟି ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ପଚାଶତମ। ପୂର୍ବରୁ ସିଜଲିଂ ଫର୍ମରେ ରହି ସୁର୍ଯ୍ୟ T20I ଏବଂ ODI ରେ ଏକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପିକ୍ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି, ଏବଂ ଯଦି ସେ ଏହାକୁ ଜାରି ରଖିପାରିବେ, ତେବେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଟେଷ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ |

51 ବଲରୁ ଅପରାଜିତ 111 ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି,  “ଯେତେବେଳେ ଆମେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରୁ ଆମେ ରେଡ୍ ବଲ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ ଏବଂ ମୋର ମୁମ୍ବାଇ ଦଳ ପାଇଁ ମୁଁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଛି। ଟେଷ୍ଟ୍ ଫର୍ମାଟ୍ ବିଷୟରେ ମୋର ଏକ ଧାରଣା ଅଛି ଏବଂ ମୁଁ ସେହି ଫର୍ମାଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପାଏ। ଆଶା କରୁଛି, ମୁଁ ଟେଷ୍ଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ପାଇବି ଶୀଘ୍ର। ” ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ମୁମ୍ବାଇ ସାଥୀ ବିନୟକ ମନେ, ଯିଏ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ସର୍କିଟ୍ର ଜଣେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅଣ୍ଡର-୧ ଦିନରୁ SKY କୁ ଜାଣିଛନ୍ତି, ରେଡ-ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅଭିଳାଷ ଉପରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଫଳ ହେବେ କି ନାହିଁ ଏହାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନଥିବାବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହୃଦୟ ଏବଂ ପ୍ରାଣ ଦେବେ।

ସେ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି, “ତୁମେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ସଫଳ ହେବେ କି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ମୁଁ କହିପାରିବି ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ସେ ଉଦ୍ୟମ କରିବେ। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ପାଇଁ କିଛି ଚମତ୍କାର ବାହାଘର ପଛରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ 59.75 ର ହାରାହାରି 239 ରନ୍ ସହ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଚମତ୍କାର ହୋଇପଡିଛି ଏବଂ ମନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ଚମତ୍କାର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ସହିତ ଫେରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ ନିଆଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.