ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଦଳରେ ନୂଆ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କାହିଁକି କରୁନ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ନୁହଁନ୍ତି ଯିଏ କ୍ରିକେଟ୍ ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ଦେବା କଥା। ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିବା ଶାସ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ବଦଳରେ ଭାରତକୁ ନୂଆ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ମିଳିବାର ସମୟ ଆସିଛି। ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିବା ରୋହିତ, ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବ୍ୟତୀତ ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସୀମିତ ଓଭର ସିରିଜରୁ ଶୁକ୍ରବାର (ନଭେମ୍ବର 18) ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଟି-୨୦ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଭାରତ ପାଇଁ ନୂଆ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ହେବା ଉଚିତ୍। “ଏକ ନୂତନ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ନୂତନ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ହେବାର କୌଣସି କ୍ଷତି ନାହିଁ। ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟରେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ନୂଆ ଟି -20 ଅଧିନାୟକ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଯଦି ସେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା କାହିଁକି ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ଗୁରୁବାର (ନଭେମ୍ବର 17) ରେ ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ମିଡିଆ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ସପୋର୍ଟ ଷ୍ଟାଫଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିରତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ କୋଚ୍ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। “ମୁଁ ବ୍ରେକ୍ ରେ ବିଶ୍ୱାସ  କରେ ନାହିଁ, ମୁଁ ମୋ ଦଳ ଏବଂ ସେମାନେ କିପରି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବୁଝିବାକୁ ଚାହେଁ | ଆପଣ କ’ଣ ପାଇଁ ବ୍ରେକ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଆପଣ ବ୍ରେକ୍ ନେବାକୁ 2-3 ମାସର IPL ପାଆନ୍ତି | ମୋ ମତରେ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବିରତି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେପଟେ କ୍ରିକେଟର ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ପେସର ତଥା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜହିର ଖାନ ଯୁବ ଟିଆରୱେ ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କୁ ଦଳରେ ସାମିଲ କରି ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। “ଗତି ଆକ୍ରମଣରେ ବିଭିନ୍ନତା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ | ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ ଏବଂ ଆଉଟ୍ ପେସ୍ ବୋଲର, ସୁଇଙ୍ଗ୍ ବୋଲର ଏବଂ ବାମହାତୀ ଦରକାର | ଉମରନ୍ ଉତ୍ସାହଜନକ ପ୍ରତିଭା ହୋଇଆସୁଛନ୍ତି, ଏହି ପ୍ରକାରର ଏକ୍ସପୋଜର ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଉମରନ୍ ମଲିକଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜହିର କହିଛନ୍ତି।

“ଉମରନ୍ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତତମ। ଆମେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଦେଖିଥିଲୁ କିପରି ହରିସ ରାଉଫ ଏବଂ ନାସିମ ଶାହା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଚିତ୍କାର କରିଥିଲେ। (ଅନ୍ରିଚ୍) ନର୍ଥଜେ ମଧ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଅନ୍ୟତମ। ଏହା ଉମ୍ରାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ଆଶାକରେ ସେ ଏହି ଏକ୍ସପୋଜରରୁ ଶିଖିବେ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ମତରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ 2024 ମସିହାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆମକୁ ଟି -20 କ୍ରିକେଟରେ ନିର୍ଭୀକ କ୍ରିକେଟର ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି। (ନଭେମ୍ବର 18 ରୁ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଭାରତ ଯାତ୍ରା ଲାଇଭ୍ ଏବଂ ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍ ଦେଖନ୍ତୁ)

Leave a Reply

Your email address will not be published.