ପୂର୍ବତନ ପାକ କ୍ରିକେଟର ସଲମାନ ବଟ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଟି-୨୦ରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ କାହିଁକି ଚାହୁଁ ନାହାନ୍ତି

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ଯୁଗକୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସହ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଯଦିଓ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ନିଯୁକ୍ତ ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି, ତଥାପି ତାଙ୍କୁ ଏହି ସିରିଜରୁ ବିରତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ସେଠାରେ ଅନେକ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଏବଂ ପାଣ୍ଡି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ରୋହିତଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସଲମାନ ବଟ କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ଠାରୁ ଯାହା ଦେଖିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି, ଯେତିକି ନେତୃତ୍ୱ ଗୁଣ ରହିଛି। ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ବଟଙ୍କୁ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ଆଶା ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର କିନ୍ତୁ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ହଟାଯିବା ଉଚିତ କାରଣ ସେ 2022 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ପାରିବେ ନାହିଁ।

“ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ତାଙ୍କୁ କିଏ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଦେଖୁଛି ଏବଂ କିଏ ଏପରି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଭା ରହିଛି ଏବଂ ଆଇପିଏଲରେ ସଫଳତାର ସ୍ୱାଦ ଚାଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲରେ ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ଥର ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯଦି ସେ ଭଲ ସ୍କୋର କରିଥାନ୍ତେ। ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ (ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ) ଲୋକମାନେ ଶୀର୍ଷରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା କଥା କହି ନଥାନ୍ତେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ଏସୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ଲୋକମାନେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଲୋକ, ଯେଉଁମାନେ ବୋଧହୁଏ ବୁଝିପାରନ୍ତି  ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କିପରି କାମ କରେ। ବେଳେବେଳେ, କେବଳ ଏକ ମତାମତ ଦେବା ପାଇଁ, ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଅଧିନାୟକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ’।

ବଟ ଆହୁରି ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ 12 ଟି ଦଳକୁ ନେଇ କେବଳ ଜଣେ ଅଧିନାୟକ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ପାରିବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଅବଶିଷ୍ଟ 11 ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “କେବଳ ଜଣେ ଅଧିନାୟକ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଛନ୍ତି, ବାକି ଦଳ ହାରିଯାଇଛନ୍ତି। ଆପଣ ସମସ୍ତ 11 ଟି ଦଳର ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ବଦଳାଇବେ କାରଣ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱକପ ହରାଇଛନ୍ତି?” ଶୁକ୍ରବାର ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍‌ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ। କିନ୍ତୁ, ଭେନ୍ୟୁରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଦେଖିଲେ ଯେ କୌଣସି ବଲ୍ ବୋଲିଂ ନକରି ମ୍ୟାଚ୍ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published.