ଭାରତୀୟ କେଉଁ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ବ୍ୟାଟିଂ ସହିତ ଭଲ ମଧ୍ୟ ବୋଲିଂ କରିପାରନ୍ତି?

ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଶିଖର ଧାୱନ, ବିରାଟ କୋହଲି, ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆଉ କୌଣସି ବୋଲର ନୁହଁନ୍ତି | ଏହା ପୂର୍ବ ଯୁଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପରୀତ ଅଟେ ଯେଉଁଠାରେ ଦଳ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ, ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ଯୁବରାଜ ସିଂ, ସୁରେଶ ରାଇନା କଲ୍ ବଲ୍ ସହିତ ଚିପ୍ କରିପାରେ। ଅବଶ୍ୟ, ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ମାନେ ବୋଲିଂ କରିପାରନ୍ତି, ସେମାନେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍, ବିଶେଷକରି ଧଳା ବଲରେ ବିରଳ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଯିଏ ନିଜ କ୍ୟାରିଅରର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂ କରୁଥିଲେ, ଆଘାତ କାରଣରୁ ସେ ବୋଲିଂ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦଳ ବଡ ଟିକେଟ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସନ୍ତୁଳନ ପାଇବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ବ୍ୟାଟିଂ ଗଭୀରତା କିମ୍ବା 6 ଟି ବୋଲିଂ ବିକଳ୍ପରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଭାରତ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ କିଏ ହୋଇପାରିବ? ଘରୋଇ ଧଳା ବଲ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା, ଯେଉଁମାନେ ମଧ୍ୟ ବୋଲିଂ କରିପାରିବେ…

ଅଭିଷେକ ଶର୍ମା

ବିସ୍ଫୋରକ ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍, ଯିଏ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରେ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ପାଇଁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଓଡ଼ିଆ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂ କରେ | 22 ବର୍ଷୀୟ ଏହି ବର୍ଷର ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ ହାରାହାରି 42 ରେ 218 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି | ବଲ ସହିତ ସେ ସାତୋଟି ଖେଳରୁ 12 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ 5/41 ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଷେକ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ହାରାହାରି 33.47 ରେ 1138 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଲିକା ଏ ସ୍ତରରେ 38 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 21 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। 67 ଟି -20 ରେ, ସେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ 135.04 ଏବଂ ହାରାହାରି 27.84 ରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିଲେ | ବଲ ସହିତ ସେ 6.38 ର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ 26 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି | ସେ ଆଇପିଏଲରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି।

ରିୟାନ୍ ପାରାଗ୍

ଏହି season ତୁର ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ ଗୁପ୍ତ ଆସାମ ମିଡିଲ ଅର୍ଡର ଖେଳାଳି ଚମତ୍କାର ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ହାରାହାରି 77 77 ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 122 ରେ 537 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ତିନି ଶତକ ହାସଲ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସର୍କିଟ୍ର ଜଣେ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଯୁବ ପ୍ରତିଭାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସେ ନିଜ ତାଲିକା ଏ କ୍ୟାରିୟରରେ 1338 ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ହାରାହାରି 40 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର 96.63 | ସେ ମଧ୍ୟ ଏକ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର | ସେ ତାଙ୍କର 34 ଟି ଆଉଟରେ 21 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ଟି -20 ରେ ସେ 133 ରେ ଏବଂ ହାରାହାରି 26 ରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିଲେ। ବଲ ସହ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର 80 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 30 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ଲଲିତ ଯାଦବ

ଦିଲ୍ଲୀର ଖେଳାଳି ଏହି ସିଜିନରେ ବଲ୍ ସହିତ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିଜୟ ହଜାରେ ଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ 3.53 ର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସାତୋଟି ଖେଳରୁ ନଅ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏକ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଯାଦବ ଜଣେ ଦୃଢ଼  ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ଇନିଂସ ମାଧ୍ୟମରେ ମେଷପାଳକ କରିପାରିବେ | ସେ 36 ତାଲିକା-ଏ ଖେଳରୁ ହାରାହାରି 41 ଏବଂ 835 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି | ବଲ ସହ ସେ ମାତ୍ର 4.50 ଅର୍ଥନୀତି ସହ 39 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଟି -20 ରେ ଯାଦବ ହାରାହାରି 37 ଟି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 37 | ବଲ ସହିତ ସେ 7 ର ଅର୍ଥନୀତି ସହିତ 67 ଟି ଆଉଟରୁ 40 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.