ଯଦି ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲ ବର୍ଷା ହେତୁ ଧୋଇଯାଏ ତେବେ କଣ ହେବ

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସଂସ୍କରଣ ମଧ୍ୟରୁ 2022 ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଏହାର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ଚାରିଟି ଦଳ ସିଲଭରୱେୟାର ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି । ତିନୋଟି ଦଳ – ଭାରତ (2007), ପାକିସ୍ତାନ (2009) ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ (2010) ପୂର୍ବରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଜିତିଥିବାବେଳେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଗ୍ରୁପ୍ 1 ଟପ୍ପରମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରଫି ଉପରେ ହାତ ରଖି ନାହାଁନ୍ତି। ଅପ୍ସେଟ୍, ଶେଷ ବଲ୍ ଥ୍ରିଲର୍ ଏବଂ ବର୍ଷା – ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ର ଚାଲୁଥିବା ସଂସ୍କରଣ ଏହି ତିନୋଟି କାରଣ ଉପରେ ଏବଂ 6 ଟି ଦଳର ଗ୍ରୁପ୍ ରେ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦୁଇଟିରେ ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଚାରିଟି ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଟ୍ରଫିଠାରୁ ଦୁଇ ପାଦ ଦୂରରେ ପାଇଲେ | ବର୍ଷା ଚାରିଟି ଖେଳ ଧୋଇଗଲା ଏବଂ ଆଉ କିଛି ପ୍ରଭାବିତ କଲା, ନକ୍ଆଉଟ୍ ଯେତେ ଦୂର, ନିୟମଗୁଡିକ ଅଧିକ ଲୋଭନୀୟ, ତଥାପି, ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ଦିଗରେ ଟିକେ କୌଶଳ ପାଆନ୍ତି |

ଆଇସିସି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଉଭୟ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ବଡ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ଦିନ ଅଛି। ତେଣୁ, ଯଦି ନଭେମ୍ବର 10, ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚ୍ ଦିନ ବର୍ଷା ହୁଏ, ତେବେ ଖେଳ 11 ନଭେମ୍ବର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଖେଳାଯିବ | ଯଦି ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ବର୍ଷା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ପରଦିନ ସେହି ଦିନଠାରୁ ପୁନଆରମ୍ଭ ହେବ | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଯଦି ଗୋଟିଏ ବଲ୍ ମଧ୍ୟ ନହୁଏ, ତେବେ ପୂରା ମ୍ୟାଚ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଯଦି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା ହୁଏ, ତେବେ ମ୍ୟାଚ୍ ଗଠନ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 10 ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ପୂର୍ବ ନିୟମଠାରୁ 5 ଓଭର ବୃଦ୍ଧି ଅଟେ। ଯଦିଓ, ଯଦି ବର୍ଷା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ତାହା ଘଟିବାକୁ ଦେଇ ନଥାଏ ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ଧୋଇବାକୁ ପଡେ, ତେବେ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଅଧିକ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ଦଳ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବ |

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ନିଜ ବ୍ୟାଗରେ 8 ପଏଣ୍ଟ ସହ ଗ୍ରୁପ୍ -2 କୁ ଶୀର୍ଷରେ ରଖିଥିବା ଭାରତ ଯଦି ଗ୍ରୁପ୍ 2 ରେ 7 ପଏଣ୍ଟ ସହ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ତୁଳନାରେ ରିଜର୍ଭ ଦିନ ଧୋଇଯାଏ ତେବେ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.