ହୀରା ସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ସୁନାକୁ ହରାଇ ଦଉଛୁ . ODI ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି କୈଫ

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଏକ ନିରାଶାଜନକ ସମାପ୍ତି ପରେ ଏକ ଅଭିଜିତ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଶିକାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା 10 ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବାଦ ପଡିଥିଲା। ମେଗା ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ଏକ ମେଗା ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇବ, କାରଣ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଆଇସିସି ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଟାଇଟଲ୍ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭାରତର ଅଭିଳାଷ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ବାକି ନାହିଁ। FTP କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ 25 ଟି ODI ରେ ଭାଗ ନେବ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ସିରିଜରେ ଖେଳି ସାରିଛି। ସେହିଭଳି ତାଙ୍କ ମତାମତ ବାଣ୍ଟି ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ମହମ୍ମଦ କୈଫ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଶୋପିସ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ହ୍ୟାଣ୍ଡପିକ୍ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଭାରତ-ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସିରିଜର ଅଫିସିଆଲ୍ ପ୍ରସାରଣକାରୀ ପ୍ରାଇମ୍ ଭିଡିଓ ଉପରେ କାଇଫ୍ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି: ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଦଳର ହାରାହାରି ବୟସ 31 ଥିଲା, ତେଣୁ ଅଭିଜ୍ଞ ଖେଳାଳିମାନେ ସର୍ବଦା କିଛି କାମ କରନ୍ତି। “ଏବଂ ଯଦି ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତେବେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଚାଲିଥିବା ସିରିଜକୁ ଏଠାରୁ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | କାରଣ ସେଠାରେ ଅନେକ ODI ନାହିଁ, ହୁଏତ ବିଶ୍ୱକପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 25। ”

ବୋଲିଂକୁ ସବୁଠୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ଦାବି କରି କୈଫ  ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ବ୍ଲାକ୍ କ୍ୟାପ୍ସକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦଳର ଅଂଶ ନୁହଁନ୍ତି। “ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ବୋଲିଂ। ଯଦି ଆପଣ ଦେଖନ୍ତି ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ (ଠାକୁର) ୨ୟ ଦିନିକିଆ ଖେଳୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ (ମହମ୍ମଦ) ସିରାଜଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି, ସେ ODI ରେ ଖେଳିଥାନ୍ତେ। “ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର କାହିଁକି ଦଳରେ ନାହାଁନ୍ତି, ମୋର କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ। ସେ ଜଣେ ଭଲ ବୋଲର, କିନ୍ତୁ ସେ ଦଳର ଅଂଶ ନୁହଁନ୍ତି। ନୂତନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ପୁରୁଣା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ହରାଉଛୁ। ଏକ କଥା ଅଛି: ଭିତରେ ହୀରାର ସନ୍ଧାନ, ଆମେ ସୁନା ହରାଇଲୁ | “ଦଳରେ ଆପଣଙ୍କର ଭଲ ଖେଳାଳି ଥିଲେ ତେଣୁ ଏହା ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ କାହାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି, ଦୟାକରି ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମୟ ନାହିଁ | ମାସଗୁଡିକ ଅତିବାହିତ ହେବ ଏବଂ ହଠାତ୍ ଆପଣ ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ନିକଟକୁ ଆସୁଥିବା ଦେଖିବେ | ତେଣୁ ଆପଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କୈଫ ମଧ୍ୟ ସର୍ବଶେଷ ଗତି ସେନ୍ସେସ୍ ଉମ୍ରାନ୍ ମଲିକ୍ଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ସେ ଶୋପିସ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଜିନିଷ ଯୋଜନାରେ ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି |“ଉମ୍ରାନ ମଲିକ, ଅତିରିକ୍ତ ଗତି ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ପ୍ରାୟତ ଆଲୋଚନା କରିଥାଉ, (ଜସପ୍ରୀତ) ବୁମ୍ରା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ, ସେହିଭଳି ଗତି ସହିତ କେହି ନଥିଲେ। ଏହି ତିନି ପେସର୍ – ଅର୍ଶଦୀପ (ସିଂ), ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଏବଂ (ମହମ୍ମଦ) ଶାମି ଏହି ତିନିଜଣ ପ୍ରାୟ ସମାନ ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଆମେ କାହାକୁ ହରାଇଲୁ, ଯିଏ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 145 କେସ୍ ବୋଲିଂ କରିପାରନ୍ତି | ଉମ୍ରାନ ମଲିକଙ୍କ ପରି କେହି ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ଫେରାଇ ଆଣିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.