ୱାସିମ ଆକ୍ରାମ କହିଲେ 2008 ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଆସିବା ପରଠାରୁ ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି

ଆଡିଲେଡରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଅପମାନଜନକ 10 ୱିକେଟ୍ ପରାଜୟ ପରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରୁ ଭାରତ ଖସିପଡିଛି। 2007 ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣ ଜିତିବା ପରଠାରୁ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗରେ ଟାଇଟଲ ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ଫାଇନାଲରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଭାରତ ହରାଇବା ପରେ ଦଳର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ଅନେକ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସେହି ପରି ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ୱାସିମ ଆକ୍ରାମ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ 2008 ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଆସିବା ପରଠାରୁ ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି।

“ସମସ୍ତେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଆଇପିଏଲ୍ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବଡ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେବ। ଆଇପିଏଲ୍ 2008 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। 2007 ପୂର୍ବରୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିଥିଲା। ଆଇପିଏଲ୍ ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତ କେବେ ବି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ଜିତିଥିଲେ। 2011 ରେ ଏକ ବିଶ୍ୱକପ୍ କିନ୍ତୁ ଏହା 50 ଓଭର ବୋଲି ଅଖତର ଏକ ସ୍ପୋର୍ଟସରେ କହିଛନ୍ତି। ସମାନ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଆକ୍ରାମ ତାଙ୍କ ସହ-ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟ ଶୋଏବ ମଲିକ ଏବଂ ୱାକର ୟୁନିସଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ ଆଇପିଏଲ ବ୍ୟତୀତ ଅତିରିକ୍ତ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ଲିଗ୍ ଖେଳିବା ଭାରତର ମାମଲାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ କି ନାହିଁ। ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତରରେ ମଲିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିବାବେଳେ ଆଇପିଏଲ୍ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ୍ସପୋଜର୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବିରାଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଟେ, ବିଦେଶରେ ଲିଗ୍ ଖେଳିବା ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଅବସ୍ଥାକୁ ସଠିକ୍ ଆକଳନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

“ହଁ ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନତା ଆଣେ କିନ୍ତୁ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଖେଳିବା, ତାହା ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣେ। ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଯଦି ଆପଣ ଯାଇ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଖେଳନ୍ତି, ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍। ଦିଅନ୍ତି | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯେଉଁଠାରେ ତୁମେ ଜଣେ ଭଲ ଖେଳାଳୀ ହୁଅ | ତୁମେ ନିଜକୁ ଭାବୁଛ ଯେ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳୀ ଭାବରେ, ମୁଁ ଯେଉଁ ପ୍ରଦର୍ଶନଗୁଡିକ ରଖିଛି ତାହା ମାର୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.