ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ଭାଙ୍ଗିଲେ ସୁରେଶ ରାଇନାଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ରେକର୍ଡ କପିଲ ଦେବଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆୟୋଜକ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ (ODI) ରେ ନଂ 7 ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ଏକ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଖେଳିଥିଲେ। ସେ ଗତ 16 ଟି ବଲରେ 371.25 ର ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ 37 ଟି ଝଟକା ମାରିଥିଲେ। ଦଳକୁ ଗତ 300 ରେ ନେବାକୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଶେଷରେ 50 ଓଭରରେ 306/7 ସ୍କୋର କରିଥିଲା, ଯେହେତୁ ଓପନର୍ ଶିଖର ଧାୱନ ଏବଂ ଶୁବମାନ ଗିଲ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ରେୟାସ ଆୟର 76 ବଲରୁ 80 ରନ୍ କରି ଶୀର୍ଷ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ସହିତ ୱାଶିଂଟନ୍ ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ସୁରେଶ ରାଇନାଙ୍କ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଟିରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ODI ରେ ଦ୍ରୁତତମ 30+ ସ୍କୋର କରିବାର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। 2009 ରେ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ODI ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ସେ 18 ଟି ବଲରୁ 38 ଟି ଛକା ମାରିଥିବା ବେଳେ ରାଇନା 211.11 ର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମାଟିରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ODI ରେ 30+ ସ୍କୋର ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର |

ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର- 231.25 (2022)

ସୁରେଶ ରାଇନା- 211.11 (2009)

କପିଲ ଦେବ- 206.25 (1992)

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 124 ରନ୍ ଭାଗିଦାରୀ ସିଲେଇ କରିଥିବାରୁ ଭାରତ ଓପନରମାନେ ଭଲ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଶତାବ୍ଦୀର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପରେ ଉଭୟ ଓପନର୍ ଧାୱନ୍ ଏବଂ ଗିଲଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। 160 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପନ୍ତ ଏବଂ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଚାରି ତଳକୁ ଖସି ପାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ ଏବଂ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଇନିଂସ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ 300 ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରି ଦେଖାଯାଉ ନଥିଲା। “ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଆଜି କାମ କଲା, କିଛି ରନ୍ ପାଇବା ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା। ମୋତେ ମୋର ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ, ମୁଁ ମୋର ସଟ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା କରୁଛି, ସେଠାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଛି। ଶକ୍ତି ସହିତ ଟାଇମିଂ ଠିକ୍ କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହା ଏକ ସ୍କୋର ଅଟେ। ଯଦି ଆମେ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିବୁ ତେବେ ଆମେ ଏହାକୁ ଜିତିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବୁ ବୋଲି ଭାରତର ଇନିଂସ ଶେଷ ହେବା ପରେ ୱାଶିଂଟନ୍ କହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପେସର୍ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ଏବଂ ଉମରନ୍ ମଲିକ୍ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ODI ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.