ବିରାଟ କୋହଲି ସବୁଠୁ ବଡ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି

ଯେତେବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଛନ୍ତି, ରେକର୍ଡଗୁଡିକ ଏକ ନିତିଦିନିଆ ହୋଇଯାଏ | ବିଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଅଦ୍ଭୁତ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଆସିଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ ଏସିଆ କପ୍ 2022 ରୁ ଜିନିଷ ବଦଳିବାକୁ ଲାଗିଲା | କୋହଲି ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଜର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ରେକର୍ଡଗୁଡିକ ବଡ ହେଲା | ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ T20I ଶତକ ସହିତ ସେ ଖେଳର କ୍ଷୁଦ୍ର ଫର୍ମାଟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋର ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ (61 ବଲରୁ 122 *)। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଆରମ୍ଭରେ ସେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ମାର୍ଟିନ ଗୁପ୍ତିଲଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଟି-୨୦ରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହୋଇଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ, ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ 53 ବଲରୁ ତାଙ୍କର ଅପରାଜିତ 82 ଟି କେବଳ ଭାରତକୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଜିତିନଥିଲା ବରଂ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟି -20 ଇନିଂସ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିଲା।

ବୁଧବାର ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ଖେଳରେ କୋହଲି ପୁଣି ଥରେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ସେ ଟାସ୍କିନ୍ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ ଅପ୍ କଭର୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୱିଡିଶ୍ ଡେଲିଭରିକୁ ସ୍ଲିପ୍ସ ଉପରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ କଠିନ କରିଥିଲେ | ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ତୁଳନାରେ କୋହଲି ନିଜର ମଧୁର ସମୟକୁ ବାଉନ୍ସ ଏବଂ ଗତି ସହ ଆଡଜଷ୍ଟ କରି କୋହଲି ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ।

ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ସୀମା ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ସ୍ପର୍ଶ ସହିତ ଆସିଥିଲା ​​| ବାମହାତୀ ସିମର ବଲକୁ କୋଣ ନେଇ ନେଇଥିଲା ଏବଂ କୋହଲି ଏହାକୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ତୃତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଫିଲ୍ଡରଙ୍କ ନିକଟରୁ ଏକ ଖୋଲା ଚେହେରା ସହିତ ଗାଇଡ୍ କରିଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନେ (31 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 1016 ରନ୍) ଅତିକ୍ରମ କରି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭରେ 24 ଟି ମ୍ୟାଚରେ କୋହଲି 1001 ରନ୍ କରିଥିଲେ। ସେ ଭାରତୀୟ ଇନିଂସର ସପ୍ତମ ଓଭରରେ ଟାସ୍କିନ ବିପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଓଲଟପାଲଟ କରି ରେକର୍ଡ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ।

କୋହଲିଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 25 ଟି ଟି ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ହାରାହାରି 83 ରୁ ଅଧିକ ରହିଛି | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହାରାହାରି ହେଉଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାଇକ୍ ହୁସେ, ଯିଏ 21 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ 437 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋରର ତାଲିକାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କ୍ରିକେଟର ହାରାହାରି 50 ରୁ ଅଧିକ ନୁହଁନ୍ତି | ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ 35 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 965 ରନ୍ ସହ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।37 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 921 ରନ୍ ସହ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.