ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚ ରେ ବିରାଟ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନି ,ସଚିନ ଙ୍କ ଏହି ବଡ ରେକର୍ଡ . ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର

ବିରାଟ କୋହଲି ଆଉ ପଚାଶ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି, ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ତାଙ୍କର ଚତୁର୍ଥ। ଆଡିଲେଡ ଓଭାଲରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସେମିଫାଇନାଲରେ 34 ବର୍ଷୀୟ 40 ଟି ବଲରୁ 50 ଟି ଜମା କରିଥିଲେ। ସେ 4 ଟି ଚଉକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ମାରିଥିଲେ ଏବଂ 20 ଓଭରରେ 168/6 ଦଳକୁ ନେବାରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ।ବିଶ୍ୱକପ୍ (ODI / T20I) ର ନକ୍ଆଉଟ୍ ରେ କୋହଲି ଭାରତର ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହକାରୀ ହୋଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ମେନ ଇନ୍ ବ୍ଲୁ ପାଇଁ ଏକ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଅଲରାଉଣ୍ଡର 33 ଟି ବଲରୁ 63 ଟି ଛକା ମାରି 5 ଟି ଛକା ଓ 4 ଟି ଚଉକା ସହ ରହିଥିଲେ। ସେ ମାତ୍ର 53 ବଲରୁ 82 ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି 6 ଚଉକା ଓ 4 ଛକା ମାରିଥିଲେ। ମ୍ୟାଚ ଶେଷ ଓଭରକୁ ଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ମନର ଉପସ୍ଥିତି ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ମହମ୍ମଦ ନୱାଜଙ୍କ କୌଣସି ବଲ ଖେଳର ମୋଡ଼ ନଥିଲା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟସ୍ ଜିତି ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ନିୟମିତ ଉଇକେଟ ହରାଇବା ସତ୍ତ୍ ମେନ ଇନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ 20 ଓଭରରେ 159 ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଜିତିବା ପାଇଁ 160 ରନ୍ କରି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପାକିସ୍ତାନୀ ପେସରଙ୍କ ତେଜସ୍ୱରର କୌଣସି ଉତ୍ତର ପାଇ ନଥିଲେ। ପାଣ୍ଡ୍ୟା ସେମାନଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, କୋହଲି ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାରର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ପୁରୁଷ ଆଇସିସି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏକ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ମୋଷ୍ଟ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର:

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମୁଦାସର ନାଜର ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ବ୍ୟାଟିଂ ସହ ସୁନିଲ ଗାଭାସ୍କର ଏବଂ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଅଭିନବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବୋଲି କହି ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ବିରାଟ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ 57 ରନ୍ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସହିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଖେଳରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଆଇସିସି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ତୃତୀୟ ମୁକାବିଲା ବନାମ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। “ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନତା ଏତେ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍କୋର କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବିରାଟଙ୍କୁ ବହୁତ ଲୋକ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ବିରାଟ ସୁନୀଲ ଏବଂ ସଚିନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅଟନ୍ତି।“ହଠାତ୍ ବିରାଟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରନ୍ ସ୍କୋର କରୁନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଖେଳୁଥିବା ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ହୋଇପାରେ।“ ଆମେ ମଣିଷ ଭାବରେ ବେଳେବେଳେ ଅଳସୁଆ (ମାନସିକ) ହୋଇ ଭୁଲ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ। ସେହିଠାରେ କୋଚ୍ ଆସନ୍ତି, ଏକ ଶାନ୍ତ ଶବ୍ଦ ସହିତ ଯେ ଆପଣ ଏହା ଠିକ୍ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ମଣିଷ ଏବଂ ବିରାଟ ବହୁ ଚାପରେ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ। ସେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିନାୟକ କରିଥିଲେ। ଦିନକୁ ଦିନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ, କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ସବୁବେଳେ ଏକ ଲକ ରହିଥାଏ, ”ନାଜର ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଲେଖିଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.