ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ (ପିସିବି) ନିଜ ନିଷ୍ପତି ବଦଳାଇଛି ନିଜ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଏହି ଲିଗରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ

ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ (ପିସିବି) ଏହାର ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ୟୁ-ଟର୍ନରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ନୂତନ ଟି -20 ଲିଗର ଉଦଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଲିଗ୍ ଏକ ୱାଇଲ୍ଡ-କାର୍ଡ ପିକ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା, ଯାହା 6 ଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଆଉ ଜଣେ ଖେଳାଳି ବାଛିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବ | ସମସ୍ତ 6 ଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ (ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଦଳର ମାଲିକାନା) ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପ୍ଲେୟାର ନିଲାମରେ ସେମାନଙ୍କର 17-ପ୍ଲେୟାର୍ ସ୍ୱାର୍ଡ ତିଆରି କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଖେଳାଳିମାନେ ଅଂଶ ନଥିଲେ | ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସେମାନେ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାନ୍ତି ତେବେ ପିସିବି ଏହାର ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଲିଗରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦୁଇଜଣ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଖେଳାଳି ୱାଇଲ୍ଡ କାର୍ଡ ପିକ୍ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଖୋଲିବା ପରେ ଲିଗରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି।

“ଆମେ ଏକ ୱାଇଲ୍ଡକାର୍ଡ ପିକ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛୁ। ଆମେ ଦଳକୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଖେଳାଳି ବାଛିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବୁ। ଏକ ଲିଗ୍ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆମେ ଚୟନ ସହ ଜଡିତ ନୁହଁ। ଦଳ ବଜାରକୁ ଯାଇ ବାଛନ୍ତି,” ଗ୍ରାମ୍ ସ୍ମିଥ୍, SA20 ଲିଗ୍ କମିଶନର କହିଥଲେ | ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ହେତୁ PCB ସେମାନଙ୍କ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ନିଲାମରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତ 6 ଟି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳର ମାଲିକ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ବାଛିବେ କି ନାହିଁ ଏକ ଅନିଶ୍ଚିତତା ରହିଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନତିକ ତିକ୍ତତା କାରଣରୁ 2008 ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣ ପରଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଖେଳାଳିମାନେ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି, 2013 ମସିହାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଖେଳିବାର ସମାନ କାରଣ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଜାନୁଆରୀ 2023 ରେ ପାକିସ୍ତାନର ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗସ୍ତ ସହିତ ତିନୋଟି ଟି -20 ର ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବା ସହିତ ଉଭୟ ଦେଶର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ୱିଣ୍ଡୋ ସଫା ହୋଇଯାଇଛି | SA20 ଲିଗ୍ ଜାନୁୟାରୀ 10 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବିଗ୍ ବାସ୍ ଲିଗ୍ ଏବଂ ୟୁଏଇର ନୂତନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଲିଗ୍ (ILT20) ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.