ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ନକଲି ଫିଲ୍ଡିଂକୁ ନେଇ ସତ ମାନିଲେ ପୂର୍ବତନ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ରିକେଟର

ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ସୁପର 12 ମ୍ୟାଚ୍ କିଛି ବିତର୍କଯୋଗ୍ୟ ଘଟଣା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଯଦିଓ ଶେଷ ଓଭରରେ ଭାରତ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା, ବର୍ଷା ପରେ ଶୀଘ୍ର ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ‘ନକଲି ଫିଲ୍ଡିଂ’ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରଶଂସକ, ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଏବଂ ପାଣ୍ଡିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବାଂଲାଦେଶ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଆକାଶ ଚୋପ୍ରା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ‘ନକଲି ଫିଲ୍ଡିଂ’ରେ କୋହଲି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ଘଟଣାକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ବିଫଳ ହେବା କାରଣରୁ ଭାରତ ଏକ ପ୍ରତିକାର ଲାଭ କରିଛି। ଏହା ହେଉଛି ବାଂଲାଦେଶ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ନୁରୁଲ ହାସନ ଯିଏ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ କରି ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ 5 ରନ୍ ଉପହାର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଏପରିକି ଆକାଶ ଚୋପ୍ରା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ କୋହଲିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯଦି ଅମ୍ପାୟାରମାନେ ପଡ଼ିଆରେ କ’ଣ କରିଛନ୍ତି ତାହାର ସାକ୍ଷୀ ରହିଥାନ୍ତେ ତେବେ ଭାରତକୁ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର କରାଯାଇଥାନ୍ତା।

ହଁ କୋହଲିଙ୍କ 100% ନକଲି ଫିଲ୍ଡିଂ ଥିଲା | ବଲ୍ ଫିଙ୍ଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଯଦି ଅମ୍ପାୟାରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଏପରି କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଆମକୁ ପାଞ୍ଚ ରନ୍ ପେନାଲ୍ଟିରେ ମାରିଥାନ୍ତା ଏବଂ ଆମେ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ରନ୍ ଜିତିଛୁ। ତେଣୁ ଆମେ ଏଠାରୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯଦି କେହି ଏହା କରନ୍ତି ତେବେ ଅମ୍ପାୟାରମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେବେ ବାଂଲାଦେଶ ଠିକ୍ ଅଛି କି? ହଁ, ସେମାନେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ କେହି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କ୍ରିକେଟର ଟର୍ନ-ପଣ୍ଡିତ ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏକ ଭିଡିଓରେ କହିଛନ୍ତି।

କେବଳ – ରନ୍ ପେନାଲ୍ଟି ନୁହେଁ ଚୋପ୍ରା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ବଲକୁ ‘ମୃତ’ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ ବାଂଲାଦେଶ ସେହି ବଲରେ ଯେଉଁ ରନ୍ କରିଥିଲା ​​ତାହା ମଧ୍ୟ ଗଣନା କରାଯାଇଥାନ୍ତା। ଚୋପ୍ରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେହି ପାଞ୍ଚଟି ପେନାଲ୍ଟି ରନ୍ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ବାଂଲାଦେଶ ଯୋଡି ଦୌଡୁଥିବା ଦୁଇଟି ଗଣନା କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ବଲ ମରିଥାନ୍ତା ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଲରେ କିଏ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବ ତାହା ବାଛିଥାନ୍ତା। ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ଓପନର୍ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଅମ୍ପାୟାର ବିଫଳତା ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ଉପକୃତ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ପ୍ରତି ଅଧିକ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.